Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★½

  • Jurassic World

    ★★★

  • Jem and the Holograms

    ★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • How to Kiss

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★½

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★½

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★½

  • The Producers

    ★★★★½

  • In the Loop

    ★★★★½

  • Bloodsucking Freaks

    ★★★★½

  • The Kentucky Fried Movie

    ★★★★

  • Come Drink with Me

    ★★★★

  • Deadly Prey

    ★★★★

  • Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job

    ★★★★

  • Parole Violators

    ★★★★

  • Lanskey's Road

    ★★★★

  • Cut-Throats Nine

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 120 Films watched
  • 10 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

The Heaping Bouncy Breasts That Smothered a Midget

Jan 2

Most Watched

Mad Max: Fury Road

3 times

Splatter Farm

3 times

Redneck Zombies

3 times

Last Film

Deadly Prey

Dec 30

Genres, countries & languages

Horror
69 films
Comedy
24 films
Action
18 films
Thriller
13 films
Sci Fi
13 films
Adventure
11 films
Drama
10 films
Animation
5 films
Crime
4 films
Western
2 films
USA
70 films
Japan
8 films
Germany
4 films
Australia
3 films
Canada
2 films
Italy
2 films
UK
2 films
Argentina
1 film
Mexico
1 film
English
105 films
Japanese
8 films
German
8 films
French
3 films
Spanish
3 films
Arabic
1 film
Vietnamese
1 film
Chinese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Steve’s most liked review

Alien Beasts

★★

But know that the star rating might as well be five stars or half a star or the square root of a star or the letter K or an oil painting of a watermelon. Carl J. Sukenick's baffling lump of tape exists so far outside any accepted ideas about cinematic…

More reviews

Steve’s most liked list

Films Added to the Letterboxd Database By Me

So. Because I watch a lot of obscure films (mostly genre crap) and make a lot of lists centered around obscure films (mostly genre crap), I add movies to the database on a fairly regular basis. These would be my contributions to the Letterboxd community. No need to thank me.

More lists

Highs and lows

Highest Average

It's Such a Beautiful Day
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Starving Games
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Pyromaniac

Films Steve watched in 2015

  • Deadly Prey
  • Mad Max: Fury Road
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Cut-Throats Nine
  • Night Feeder
  • Guinea Pig 6: Mermaid in the Manhole
  • Guinea Pig 5: Android of Notre Dame
  • Guinea Pig 4: Devil Woman Doctor
  • Guinea Pig 3: He Never Dies
  • Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood
  • Guinea Pig: Devil's Experiment
  • Jacker
  • Bloodsucking Freaks
  • Jem and the Holograms
  • Splatter Farm
  • Splatter Farm
  • Lisa's Nightmares
  • Mutant Massacre 2
  • The Fine Art
  • The St. Francisville Experiment
  • Blutgeil
  • Alien Beasts
  • Nigel the Psychopath
  • The Green Inferno
  • Headcrusher
  • Das Komabrutale Duell
  • The Abomination
  • Back from the Dead
  • L.A. AIDS Jabber
  • Pyromaniac
  • Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job
  • Lunatic
  • Blue Fear
  • Darkest Soul
  • Rambo: First Blood Part II
  • Mad Max: Fury Road
  • Redneck Zombies
  • How to Kiss
  • ABCs of Death 2
  • Schizophreniac: The Whore Mangler
  • Come Drink with Me
  • Things
  • Thunder Road
  • Blood Brothers
  • Redneck Zombies
  • Moonshine Mountain
  • All the Boys Love Mandy Lane
  • Glengarry Glen Ross
  • Cold Sweat
  • Jurassic World
  • The Interview
  • In the Loop
  • The Producers
  • Inside Out
  • Lava
  • Nazis at the Center of the Earth
  • Women's Studies
  • Terror House
  • Bloodscent
  • Zombie Army
  • Vampire Holocaust
  • Camp Blood
  • Vampire Time Travelers
  • Sacrifice of the White Goddess
  • Mad Max: Fury Road
  • Savage Vows
  • Zombie Cult Massacre
  • The Den
  • The Pact
  • Avengers: Age of Ultron
  • Parole Violators
  • Road to Revenge
  • Vamps: Deadly Dreamgirls
  • How to Slay a Vampire
  • Rot
  • Splatter Farm
  • Scary Tales
  • Lucky Sky Diamond
  • The Burning Hell
  • Satanic Yuppies
  • Feeders 2: Slay Bells
  • Heavy Metal Massacre
  • Invasion of the Scream Queens
  • Airplane!
  • Iliza Shlesinger: Freezing Hot
  • Feeders
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • It's Such a Beautiful Day
  • Lanskey's Road
  • Stumped
  • Gut-Pile
  • The Bloody Video Horror That Made Me Puke on My Aunt Gertrude
  • Black Past
  • Death Row Diner
  • Caress of the Vampire
  • Cirsium Delectus
  • Sabu and the Magic Ring
  • Cannibal Hookers
  • Demon Queen
  • Violent Shit II
  • Demon Dolls
  • Goblin
  • Reanimator Academy
  • Nightmare Asylum
  • Venus Flytrap
  • Holy Moly
  • World of Tomorrow
  • Redneck Zombies
  • Edgar Allan Poe's Madhouse
  • Dominion
  • Video Violence 2
  • Video Violence
  • Zombie Gang Bangers
  • The Mutilation Man
  • The Kentucky Fried Movie
  • The Starving Games
  • The Necro Files
  • Carmilla
  • The Heaping Bouncy Breasts That Smothered a Midget

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Room
  • Mustang
  • Spotlight

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more