Highest rated films

  • Too Many Cooks

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Dogville

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★½

  • The Lords of Salem

    ★★★★½

  • Family Plot

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★

  • Pain & Gain

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • No

    ★★★★

  • Shaft

    ★★★★

  • The Dead

    ★★★★

  • Gothic

    ★★★★

  • September

    ★★★★

  • The Burning Moon

    ★★★★

  • Black Devil Doll from Hell

    ★★★★

  • Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 153 Films watched
  • 12.8 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Ninja: Shadow of a Tear

Jan 1

Most Watched

Black Devil Doll from Hell

twice

Death Nurse 2

twice

Demon Queen

twice

Death Nurse

twice

Criminally Insane 2

twice

Last Film

Scrapbook

Dec 29

Genres, countries & languages

Horror
96 films
Comedy
32 films
Drama
21 films
Thriller
20 films
Action
16 films
Crime
16 films
Sci Fi
16 films
Documentary
9 films
Fantasy
8 films
Adventure
6 films
USA
93 films
UK
10 films
Germany
6 films
France
6 films
Canada
3 films
Italy
2 films
Indonesia
1 film
Ireland
1 film
Australia
1 film
Mexico
1 film
English
140 films
French
6 films
German
4 films
Spanish
4 films
Italian
2 films
Japanese
2 films
Russian
1 film
Portuguese
1 film
Indonesian
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Steve’s most liked review

Too Many Cooks

★★★★½

Hell has no beginning. Hell has no end. Hell simply is.

More reviews

Steve’s most liked list

Trailer Compilation Lineup: Dusk to Dawn Drive-In Trash-o-rama Show, Vol. 6

Films whose trailers are part of the Something Weird-produced compilation in question (www.imdb.com/title/tt0315527/). Films are listed in the order they appear. (Switch to list view for miscellaneous notes about the trailers.)

More lists

Highs and lows

Highest Average

Before Midnight
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Creepshow 3
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Nude Vampires

Films Steve watched in 2014

  • Scrapbook
  • The Vicious Sweet
  • Bloodletting
  • Original Sins
  • Ozone
  • Feeding Billy
  • Paura il diavolo
  • Addicted to Murder
  • Nude Vampires
  • The McPherson Tape
  • Savage Harvest
  • The Scare Game
  • Vampires and Other Stereotypes
  • Galaxy of the Dinosaurs
  • Dead Is Dead
  • Violent Shit
  • City of the Vampires
  • Satan Place: A Soap Opera from Hell
  • Hellspawn
  • Captives
  • The Burning Moon
  • Red Lips
  • Goblet of Gore
  • Gore Whore
  • HorrorGirl
  • Gorotica
  • Gorgasm
  • Too Many Cooks
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Video Violence 2
  • Dead Silence
  • Soul of the Demon
  • Scarlet Fry's Horrorama
  • Blind Faith
  • Fatal Images
  • Phantom Brother
  • Black Devil Doll from Hell
  • Humanoids from Atlantis
  • Zombie Cop
  • Zombie Rampage
  • Shreck
  • Las Vegas Bloodbath
  • Attack of the 40 Foot Tall Incredibly Shrinking Women
  • Burglar from Hell
  • Linnea Quigley's Horror Workout
  • Kingdom of the Vampire
  • Love God
  • Bride Of Killer Nerd
  • Twisted Illusions
  • Savage Vengeance
  • Scream Dream
  • Killer Nerd
  • The Brainsucker
  • The Last Slumber Party
  • 555
  • Guardians of the Galaxy
  • Blood Lake
  • Cannibal Campout
  • Cannibal Hookers
  • Video Violence
  • Death Nurse 2
  • Cards of Death
  • Night Ripper!
  • Splatter: Architects of Fear
  • Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story
  • Night of the Living Babes
  • Creepshow 3
  • Demon Queen
  • The Secret of Dr. Orloff
  • American Mullet
  • An American Vampire Story
  • The American Poop Movie
  • American Warships
  • Death Nurse
  • Doctor Bloodbath
  • Cemetery Sisters
  • Criminally Insane 2
  • Monster in the Garage
  • Spine
  • Hallucinations
  • The Ripper
  • Church of the Damned
  • Night of the Living Bread
  • Banana Motherfucker
  • The Glove
  • Reel Horror
  • Splatter Farm
  • Bikers Versus the Undead
  • We Await
  • The Passover Plot
  • Visions of Ecstasy
  • Attack on Darfur
  • If Footmen Tire You, What Will Horses Do?
  • In Search of Historic Jesus
  • Death Nurse 2
  • Death Nurse
  • Criminally Insane 2
  • Criminally Insane
  • Revenge
  • The Ripper
  • Blood Cult
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Demon Queen
  • Tales from the Quadead Zone
  • Parts: The Clonus Horror
  • Black Devil Doll from Hell
  • The Joys of Jezebel
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Boardinghouse
  • The Dead
  • Osombie
  • My Tale Is Hot
  • Back from Hell
  • September
  • My Third Wife, George
  • Crime Zone
  • Unholy Matrimony
  • Mystics in Bali
  • Blue Jasmine
  • Shaft
  • The Force Beyond
  • Dan Aykroyd Unplugged On UFOs
  • Gothic
  • Paul McCartney Really Is Dead: The Last Testament of George Harrison
  • Eyes of the Mothman
  • The Lords of Salem
  • Last Year at Marienbad
  • Dogville
  • Ghostbusters
  • Clockwise
  • Irish American Ninja
  • The Invisible Man Returns
  • Pain & Gain
  • No
  • The Invisible Man
  • Village of the Damned
  • The Lone Ranger
  • That Most Important Thing: Love
  • Crazy Love
  • Offerings
  • Extreme Private Eros: Love Song 1974
  • Bruce Lee Fights Back from the Grave
  • Lost at War
  • Leviathan
  • Suffer, Little Children
  • Family Plot
  • Cheerleader Massacre 2
  • Suffer, Little Children
  • Cheerleader Massacre
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • Before Midnight
  • Cries of Ecstasy, Blows of Death
  • Ninja: Shadow of a Tear

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • Whiplash
  • Mommy
  • The Grand Budapest Hotel
  • Winter Sleep
  • Interstellar
  • Song of the Sea
  • Wild Tales
  • Pride

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more