Highest rated films

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • Looper

    ★★★★½

  • Holy Motors

    ★★★★½

  • Your Brother. Remember?

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • A Separation

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★★

  • Beyond the Black Rainbow

    ★★★★★

  • Meek's Cutoff

    ★★★★★

  • Margaret

    ★★★★★

  • The Lovers on the Bridge

    ★★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★★

  • Rejected

    ★★★★★

  • The Loneliest Planet

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 393 Films watched
  • 32.8 Average per month
  • 7.6 Average per week

Milestones

First Film

Blades

Jan 1

Most Watched

Boardinghouse

twice

The Arbor

twice

The Raid

twice

Ninja III: The Domination

twice

Enter the Ninja

twice

Last Film

Django Unchained

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
144 films
Horror
119 films
Thriller
108 films
Action
106 films
Comedy
104 films
Crime
62 films
Sci Fi
53 films
Adventure
39 films
Romance
32 films
Fantasy
27 films
USA
247 films
UK
33 films
France
31 films
Italy
22 films
Canada
18 films
Germany
16 films
Hong Kong
13 films
Japan
13 films
Spain
10 films
Belgium
5 films
English
329 films
French
34 films
Italian
27 films
Spanish
25 films
German
22 films
Japanese
12 films
Russian
12 films
Cantonese
8 films
Chinese
5 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Steve’s most liked review

Rejected

★★★★★

I will probably watch this film literally a couple thousand times before I die, and it will never stop putting my jaw on the floor. It's hilarious and astonishingly creative and, as I put it in a piece that I wrote for a friend, "The last image in the film…

More reviews

Steve’s most liked list

Holy-Grail Movies

Films that, as far as I know, are currently unavailable in any format. Which hinders my desire to see them. Hopefully, the situation changes on these some day.

If anyone knows where I can locate any of these, please do speak up.

[Not included in list because of Letterboxd's stance…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Passion of Joan of Arc
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

A Night in Hollywood

Films Steve watched in 2012

  • Django Unchained
  • Not of This Earth
  • Antares
  • The Keep
  • The Three Stooges
  • The Dictator
  • Scare Their Pants Off!
  • The Flaming Teenage
  • Curfew Breakers
  • A Night in Hollywood
  • Holy Motors
  • Project X
  • Doggie Tails, Vol. 1: Lucky's First Sleep-Over
  • Schwartz: The Brave Detective
  • The Art of Flight
  • Fatty Drives the Bus
  • Detroit 9000
  • Nightbeast
  • Fertilize the Blaspheming Bombshell!
  • The A-B-Cs of Love
  • The End of the Affair
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Turn Me On, Dammit!
  • Vamps
  • Tenderness
  • The Incredible Melting Man
  • Shadows and Fog
  • Tim and Eric's Billion Dollar Movie
  • Lincoln
  • Casa De Mi Padre
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Boardinghouse
  • The Church
  • Cloud Atlas
  • Doom Asylum
  • Don't Look In The Cellar
  • RoboGeisha
  • The Golden Child
  • Excess Baggage
  • Hudson Hawk
  • Skyfall
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • Battlefield Earth
  • Last Dance
  • Seven Psychopaths
  • Planet of the Vampires
  • The Man with the Iron Fists
  • The Loneliest Planet
  • The Truth About Demons
  • Snakewoman
  • Jaws
  • Boardinghouse
  • The Collector
  • Beyond the Black Rainbow
  • ATM
  • The Human Tornado
  • Evil Breed: The Legend of Samhain
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Rites of Spring
  • The Wicker Tree
  • Seven Mummies
  • Mr. Hercules Against Karate
  • Girls Gone Dead
  • Juan of the Dead
  • Kill List
  • A Whisper in the Dark
  • Smiley
  • Creature from the Black Lagoon
  • Atrocious
  • Hostel: Part III
  • The Forest
  • Weasels Rip My Flesh
  • House at the End of the Street
  • Sweet Sixteen
  • It's Such a Beautiful Day
  • Sorority House Massacre
  • Dark Waters
  • Helldriver
  • Darkness
  • The Moth Diaries
  • The Tall Man
  • Space Zombie Bingo!!!
  • Bait
  • Nightmares
  • Klown
  • How to Make a Doll
  • Looper
  • Beast in Space
  • The Killer Is Loose
  • Keyhole
  • The Deep Blue Sea
  • The Great Hollywood Rape-Slaughter
  • The Master
  • Dredd
  • I Walk Alone
  • The Hunger Games
  • Oslo, August 31st
  • The Turin Horse
  • The Girl With Hungry Eyes
  • Return
  • I Was a Teenage Zombie
  • The Docks of New York
  • The Last Command
  • Julia
  • Dragons Forever
  • Mad Foxes
  • Wanderlust
  • Pot Zombies
  • From Paris with Love
  • Cosmopolis
  • Sweetgrass
  • The Private Life of Henry VIII
  • The King of Kings
  • The Oogieloves in the Big Balloon Adventure
  • Underworld
  • Lawless
  • The Arbor
  • Isolation
  • Warrior
  • The Apparition
  • We All Scream for Ice Cream
  • The Wonderful Ice Cream Suit
  • Ice Cream Man
  • Santa and the Ice Cream Bunny
  • The Moderns
  • Cruising
  • Riki-Oh: The Story of Ricky
  • The Curse of the Living Corpse
  • Chronicle
  • Rejected
  • Pentathlon
  • Idiots and Angels
  • Attenberg
  • The Bourne Legacy
  • My Neighbor Totoro
  • Midnight Frolics
  • The Professional
  • The Lady Eve
  • The Passion of Joan of Arc
  • Ferocious Planet
  • Big Bad Mama
  • Scrubbers
  • Stroszek
  • A Woman Under the Influence
  • Casablanca
  • Why Worry?
  • A Man Escaped
  • Brain Dead
  • The Eternal Evil of Asia
  • The Lickerish Quartet
  • Stripped Naked
  • Survival Quest
  • Sleep Dealer
  • The Perfume of the Lady in Black
  • Killer Joe
  • Models
  • Hard Ticket to Hawaii
  • The Phantom Carriage
  • The Fifth Cord
  • The Horror of Party Beach
  • Mondo Daytona
  • Cheerleaders Beach Party
  • Hardware
  • Rock 'n' Roll High School
  • Brutal Massacre: A Comedy
  • Beach Party
  • Martha Marcy May Marlene
  • Carnosaur
  • Five Across the Eyes
  • A Christmas Tale
  • Negative Happy Chain Saw Edge
  • The Innkeepers
  • The Dark Knight Rises
  • Following
  • Brute Corps
  • Bronson
  • Play Dirty
  • Harsh Times
  • Goon
  • The Wrestling Women vs. the Aztec Mummy
  • It's a Bikini World
  • Gorp
  • The Amazing Spider-Man
  • Sazen Tange and The Secret of the Urn
  • Let the Bullets Fly
  • The Unjust
  • Magic Mike
  • Revenge
  • The Chaser
  • Oasis of the Zombies
  • Demolition Man
  • To Rome with Love
  • The Lawless Nineties
  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter
  • Moonrise Kingdom
  • Over the Top
  • Uncle Sam
  • Gung Ho!
  • Dark Horse
  • Arsenic and Old Lace
  • Brave
  • Dial M for Murder
  • Where the Sidewalk Ends
  • The Raid

See all 393

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • The Hunt
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Wolf Children
  • Laurence Anyways

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more