Highest rated films

  • A Separation

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★½

  • Take Shelter

    ★★★★½

  • Margaret

    ★★★★½

  • House of Tolerance

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • Attack the Block

    ★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★★

  • Meek's Cutoff

    ★★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • Something Wild

    ★★★★★

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★★

  • Fast, Cheap & Out of Control

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 412 Films watched
  • 34.3 Average per month
  • 7.9 Average per week

Milestones

First Film

Lisa, Lisa

Jan 1

Most Watched

Cave of Forgotten Dreams

twice

Blood Feast

twice

Last Film

Combat Shock

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
155 films
Horror
143 films
Thriller
107 films
Action
96 films
Comedy
96 films
Sci Fi
55 films
Crime
51 films
Adventure
44 films
Romance
42 films
Mystery
42 films
USA
272 films
France
40 films
UK
40 films
Italy
25 films
Germany
20 films
Japan
16 films
Canada
16 films
Spain
10 films
Hong Kong
8 films
Portugal
4 films
English
339 films
French
48 films
Italian
37 films
German
30 films
Spanish
29 films
Japanese
15 films
Chinese
12 films
Portuguese
10 films
Russian
9 films
Cantonese
6 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

A Woman Under the Influence
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Alone in the Dark
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Scott Pilgrim vs. the World
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Last Witness

Films Steve watched in 2011

  • Combat Shock
  • Fore Play
  • Double Dragon
  • Ferocious Female Freedom Fighters
  • Rabid Grannies
  • Mother's Day
  • The Debt
  • Nostalgia for the Light
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Four Times
  • House of Tolerance
  • American: The Bill Hicks Story
  • The Toxic Avenger Part II
  • Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff
  • The Last Circus
  • The 8 Diagram Pole Fighter
  • Hugo
  • Mysteries of Lisbon
  • Human Lanterns
  • Island Fury
  • Black Devil Doll from Hell
  • Doll Graveyard
  • The Eiger Sanction
  • Attack of the Beast Creatures
  • Hey! Is Dee Dee Home?
  • Barracuda
  • Blackmail
  • Attack of the Puppet People
  • Trespass
  • A Chronicle of Corpses
  • The Hit
  • This Girl's Life
  • The Haunted World of El Superbeasto
  • Leviathan
  • ThanksKilling
  • Highway to Hell
  • To Be or Not to Be
  • Graduation Day
  • Stagecoach
  • Cobra
  • Surf Nazis Must Die
  • In Time
  • Killing Spree
  • The Perfect Host
  • BloodRayne: The Third Reich
  • A Talking Picture
  • All Souls Day: Dia de los Muertos
  • Demons
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Skin I Live In
  • Your Highness
  • Boardinghouse
  • X-Men: First Class
  • Hercules in New York
  • The Thing from Another World
  • The Demoniacs
  • Super Troopers
  • The Astro-Zombies
  • The Body Snatcher
  • Eye of the Cat
  • Paranormal Entity
  • House of Wax
  • I Walked with a Zombie
  • Island of Lost Souls
  • The Phantom of the Opera
  • Video Violence
  • Riki-Oh: The Story of Ricky
  • Bereavement
  • The Seventh Victim
  • Virgin Witch
  • The Woman
  • Grizzly
  • Asylum of Satan
  • Three on a Meathook
  • Werewolves on Wheels
  • Red State
  • The Manitou
  • Offspring
  • Take Shelter
  • Dylan Dog: Dead of Night
  • Nail Gun Massacre
  • Stake Land
  • The Thing
  • The Thing
  • Margaret
  • Blood Hook
  • It! The Terror from Beyond Space
  • Madman
  • Creature with the Blue Hand
  • Scream 4
  • Reykjavik Whale Watching Massacre
  • The Ghost Ship
  • Orgazmo
  • Dracula 2000
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • The Leopard Man
  • A Horrible Way to Die
  • Don't Deliver Us from Evil
  • The Uh-oh Show
  • Don't Go in the Woods
  • The Curse of the Cat People
  • The Deadly Spawn
  • Cat People
  • The Corpse Grinders
  • Miss Bala
  • A Separation
  • Frozen Scream
  • Moneyball
  • Road to Nowhere
  • Hot-Blooded Woman
  • Confessions of a Psycho Cat
  • Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame
  • Abduction
  • Shadowboxer
  • The Devil's Chair
  • A Hole in My Heart
  • loudQUIETloud: A Film About the Pixies
  • Drive
  • Jennifer's Body
  • We Are What We Are
  • Shark Night 3D
  • Bad Boys II
  • Airplane!
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • The Man with Two Brains
  • The Brain That Wouldn't Die
  • Hitch Hike to Hell
  • I Am a Fugitive from a Chain Gang
  • Apollo 18
  • Bad Boys
  • Creature
  • Creature
  • Contagion
  • The Future
  • Caliber 9
  • 100 Tears
  • Final Destination 5
  • 3-D Sex and Zen: Extreme Ecstasy
  • Mission: Impossible III
  • Public Speaking
  • The Ward
  • Scarface
  • Head
  • The Electric Chair
  • House on Bare Mountain
  • Savage Beach
  • Breakfast at Tiffany's
  • Mumsy, Nanny, Sonny & Girly
  • Fright Night
  • Troll Hunter
  • Scorching Sun, Fierce Wind, Wild Fire
  • Fright Night
  • Tabloid
  • Priest
  • Of Gods and Men
  • Chan Is Missing
  • The Guard
  • Big Meat Eater
  • The Mummy
  • Ninja in the Claws of the CIA
  • Scum
  • Passion Play
  • Mondo Cane
  • Four of the Apocalypse
  • Richard III
  • Run, Man, Run
  • Vampyres
  • The Sugarland Express
  • Shock Waves
  • Attack the Block
  • Made in Britain
  • Three Giant Men
  • Captain America
  • Cold Fish
  • The Tripper
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Captain America II: Death Too Soon
  • Captain America
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • The Mechanic
  • Winnie the Pooh
  • Never Let Me Go
  • The Roommate
  • Summer '04
  • Cowboys & Aliens
  • Phantasm III: Lord of the Dead
  • Insidious
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Edge of the World
  • I'm Going Home
  • The Smiling Lieutenant
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Captain America: The First Avenger
  • Die Hard
  • Buck
  • 9 Deaths of the Ninja
  • The Plague Dogs
  • Black Death
  • Skyline
  • The Most Dangerous Game
  • Samurai Rebellion
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

See all 412

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Intouchables
  • Pariah
  • Sidewalls
  • Silenced
  • K-ON! The Movie
  • Girl Walk // All Day

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more