Highest rated films

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • Exit Through the Gift Shop

    ★★★★½

  • Jackass 3D

    ★★★★½

  • Louis C.K.: Hilarious

    ★★★★½

  • Red White & Blue

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★★

  • Braindead

    ★★★★★

  • Alphaville

    ★★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★★

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 358 Films watched
  • 29.8 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

Two Lovers

Jan 1

Most Watched

Wild Grass

twice

Eccentricities of a Blonde-Haired Girl

twice

Army of Darkness

twice

In the Loop

twice

Angkor

twice

Last Film

National Lampoon's Vacation

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
134 films
Horror
113 films
Comedy
90 films
Thriller
87 films
Action
71 films
Crime
50 films
Adventure
42 films
Sci Fi
39 films
Fantasy
35 films
Mystery
34 films
USA
213 films
France
39 films
Italy
31 films
UK
30 films
Germany
21 films
Canada
17 films
Japan
15 films
Spain
14 films
Hong Kong
8 films
Belgium
6 films
English
283 films
French
38 films
Italian
26 films
Spanish
24 films
Japanese
21 films
German
18 films
Chinese
7 films
Korean
6 films
Russian
6 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Little Red Riding Hood Saves the Big Bad Wolf

Films Steve watched in 2010

  • National Lampoon's Vacation
  • Point of Order!
  • Lipstick
  • Husbands
  • Barry Lyndon
  • The Trouble with Harry
  • Platinum Blonde
  • Terror Train
  • Dirty O'Neil
  • Cracking Up
  • Wild Grass
  • I'm Still Here
  • Breeders
  • Heartless
  • Eccentricities of a Blonde-Haired Girl
  • Vengeance
  • The Disappearance of Alice Creed
  • The King's Speech
  • The Good, The Bad, The Weird
  • Winnebago Man
  • Wild Grass
  • Iron Man 2
  • Vernon, Florida
  • House
  • Unstoppable
  • The Red Shoes
  • Enter the Void
  • The Girl on the Train
  • Amer
  • Thelma & Louise
  • Over 18... and Ready!
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • A Scream in the Streets
  • Best Worst Movie
  • Troll 2
  • Faster
  • The Alley Tramp
  • It Came from Kuchar
  • Red White & Blue
  • A Prophet
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • The Killer Inside Me
  • 127 Hours
  • In the Realms of the Unreal
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Metropia
  • Soul Kitchen
  • Beware: Children At Play
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Last Detail
  • Every Man for Himself
  • Four Lions
  • The Social Network
  • Eccentricities of a Blonde-Haired Girl
  • Battle Heater
  • Ip Man
  • The Burning
  • Cropsey
  • The Square
  • You Will Meet a Tall Dark Stranger
  • Black Sabbath
  • Curse of the Headless Horseman
  • Hungry Wives
  • Rogue
  • The Killer Must Kill Again
  • Braindead
  • Night of the Living Dead
  • Army of Darkness
  • Carnival of Blood
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Two Evil Eyes
  • Don't Hang Up
  • The Bad Seed
  • Gore from Outer Space
  • The Killer Snakes
  • Open House
  • Vampire Girl vs. Frankenstein Girl
  • Giallo
  • Creepshow
  • Asylum of Satan
  • Naked Evil
  • Murder Party
  • I Spit on Your Grave
  • The Dark Half
  • Jackass 3D
  • The Pack
  • The Body Beneath
  • Carrie
  • The Swamp of the Ravens
  • The Thirsty Dead
  • My Dear Killer
  • New Year's Evil
  • Demented Death Farm Massacre
  • Cabin Fever 2: Spring Fever
  • Case 39
  • Chain Letter
  • The Body Shop
  • Grip of the Strangler
  • Laid to Rest
  • Marebito
  • After.Life
  • Redneck Zombies
  • The Video Dead
  • Daybreakers
  • Blood Bath
  • Frozen
  • Jailbirds
  • American Raspberry
  • A Midsummer Night's Sex Comedy
  • Child's Play
  • Britannia Hospital
  • Whip It
  • The Ghost Writer
  • Sassy Sue
  • Louis C.K.: Hilarious
  • Strait-Jacket
  • Peek-a-Boo
  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
  • The Town
  • When You're Strange
  • Deported Women of the SS Special Section
  • Full Battle Rattle
  • Taoism Drunkard
  • The Exploding Girl
  • Hollywood Burlesque
  • Resident Evil: Afterlife
  • The American
  • Pets
  • Blue Eyes of the Broken Doll
  • The Toolbox Murders
  • Mother
  • Alice in Wonderland
  • The Prowler
  • Machete
  • Django
  • Repo Men
  • The Bushwhacker
  • Life During Wartime
  • The Great Silence
  • Youth in Revolt
  • Piranha 3D
  • In the Loop
  • A Town Called Panic
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Farewell
  • The Power of Kangwon Province
  • Angkor
  • Weed
  • Operation: Endgame
  • The Acid Eaters
  • Forbidden Women
  • Angkor
  • It!
  • Looking for Eric
  • The Shuttered Room
  • The Female: Seventy Times Seven
  • Chloe
  • The Other Guys
  • A Dog Called... Vengeance
  • Valhalla Rising
  • Space Is the Place
  • Scorpion Thunderbolt
  • Curse
  • The Book of Life
  • Winter's Bone
  • Armored
  • Inception
  • The Witch's Mirror
  • Predators
  • Black Pit of Dr. M
  • The Last Airbender
  • Jonah Hex
  • The Fly
  • Stop Making Sense
  • The Vampire's Coffin
  • Ubalda, All Naked and Warm
  • Rampage
  • Stoic
  • The Final Storm
  • Predator
  • Snake-Crane Secret
  • Blacula
  • Getting Into Heaven
  • Investigation of a Citizen Above Suspicion
  • Angels
  • The Vampire
  • Pépé le Moko
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Samurai Reincarnation
  • The Beyond
  • The A-Team
  • Can't Stop the Music
  • Fists Of Bruce Lee
  • Gymkata
  • The Ark of the Sun God
  • Splice
  • Killers
  • Survival of the Dead
  • Karzan, Jungle Lord
  • Mystery Team
  • Kung Pow: Enter the Fist
  • Thieves' Highway

See all 358

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • Incendies
  • Sherlock: A Study in Pink
  • Sherlock: The Great Game
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Who Killed Captain Alex?
  • Poetry
  • Stranger Things
  • Udaan

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more