Highest rated films

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Antichrist

    ★★★★½

  • Crank: High Voltage

    ★★★★½

  • Duplicity

    ★★★★½

  • Coraline

    ★★★★

  • District 9

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★★★

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★★

  • The Class

    ★★★★★

  • Richard Pryor: Live in Concert

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★½

  • Burn After Reading

    ★★★★½

  • Ponyo

    ★★★★½

  • The Hurt Locker

    ★★★★½

  • Harakiri

    ★★★★½

  • The Strangers

    ★★★★½

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • The Haunting

    ★★★★½

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★½

  • Written on the Wind

    ★★★★½

  • Bob le Flambeur

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 321 Films watched
  • 26.8 Average per month
  • 6.2 Average per week

Milestones

First Film

Man on Wire

Jan 1

Most Watched

Antichrist

twice

Pieces

twice

Fantastic Mr. Fox

twice

The Wolf and the Seven Little Goats

twice

Inglourious Basterds

twice

Last Film

Not Quite Hollywood

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
113 films
Horror
107 films
Comedy
92 films
Thriller
74 films
Action
50 films
Crime
40 films
Sci Fi
39 films
Mystery
30 films
Adventure
29 films
Romance
27 films
USA
211 films
Germany
31 films
UK
30 films
France
29 films
Italy
23 films
Canada
19 films
Japan
14 films
Spain
8 films
Mexico
6 films
Australia
6 films
English
269 films
French
32 films
Italian
27 films
Spanish
25 films
German
21 films
Japanese
13 films
Russian
7 films
Arabic
6 films
Chinese
5 films

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Street Fighter: The Legend of Chun-Li
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

And Now Miguel

Films Steve watched in 2009

  • Not Quite Hollywood
  • Sita Sings the Blues
  • Somers Town
  • Sherlock Holmes
  • Antichrist
  • Magic Christmas Tree
  • Thirst
  • Ebbie
  • The Road
  • The Exterminating Angel
  • Ninja Assassin
  • Mutant Chronicles
  • The Girlfriend Experience
  • Pieces
  • Humpday
  • Au Pair Girls
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Transylmania
  • Fantastic Mr. Fox
  • The House of the Devil
  • All That Heaven Allows
  • Shelter
  • The Girl Who Knew Too Much
  • The Girl Next Door
  • The Last Seduction II
  • 2012
  • Fantastic Mr. Fox
  • Miss March
  • In a Lonely Place
  • One-Eyed Monster
  • The Devil's Rain
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Clerks
  • The Men Who Stare at Goats
  • Until Death
  • The Cavern
  • Header
  • Jerichow
  • I'm Gonna Git You Sucka
  • Lake Tahoe
  • Savage Sisters
  • Born of Fire
  • Ong Bak: Muay Thai Warrior
  • Stan Helsing
  • A Serious Man
  • I Can See You
  • Alien Trespass
  • Naked and Violent
  • Splatter Movie
  • Afterschool
  • The Devil's Lover
  • Oral Fixation
  • Late Night Trains
  • The Return of Count Yorga
  • Slither
  • Bachelor Party in the Bungalow of the Damned
  • The Last House on the Beach
  • The ABC of Love and Sex: Australia Style
  • My Bloody Valentine
  • Delirium
  • Blood: The Last Vampire
  • Paranormal Activity
  • Mission Inferno
  • Count Yorga, Vampire
  • Friday the 13th
  • The Uninvited
  • It's My Party and I'll Die If I Want To
  • Thirst
  • Dracula
  • Don't Answer the Phone!
  • Don't Look Now
  • I Sell the Dead
  • The Wolf and the Seven Little Goats
  • Mark of the Devil
  • The Reincarnation of Isabel
  • Trick 'r Treat
  • The House on Sorority Row
  • Slaughter High
  • The Suspicious Death of a Minor
  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key
  • Pandorum
  • Prime Evil
  • Everyone Else
  • Hadewijch
  • Independencia
  • Dark Universe
  • Scrap Vessel
  • In Comparison
  • Antichrist
  • Deadgirl
  • Grace
  • I Love You, Man
  • The Wolf and the Seven Little Goats
  • Adventureland
  • Push
  • Tom Thumb
  • Harakiri
  • Interiors
  • Enter the Ninja
  • Clueless
  • Killer Klowns from Kansas on Krack
  • Where Evil Lies
  • Teenage Graffiti
  • Teenage Mother
  • Watched!
  • Roadgames
  • Cockfighter
  • The Informant!
  • Cherry Hill High
  • The Class
  • Deep Jaws
  • Squeeze Play
  • The Unkissed Bride
  • Night Tide
  • Halloween II
  • Julia
  • The Immoral Mr. Teas
  • Hells Chosen Few
  • Extract
  • Rent-a-Girl
  • Orgazmo
  • Teenagers from Outer Space
  • Prince of Darkness
  • Ponyo
  • Possession
  • Inglourious Basterds
  • The Force Beyond
  • Inglourious Basterds
  • Mercy
  • Make Way for Tomorrow
  • If Footmen Tire You, What Will Horses Do?
  • Blood Freak
  • The Window
  • Disgusting Spaceworms Eat Everyone!!
  • District 9
  • Hail
  • In the Loop
  • Tokyo!
  • The Glamorous Life of Sachiko Hanai
  • Pieces
  • The Hurt Locker
  • Big Wednesday
  • Shogun Assassin
  • Olga's Girls
  • Punch-Drunk Love
  • Funny People
  • Returned A Single-Legged Man
  • Pontypool
  • 200 Motels
  • The Devil's Wedding Night
  • Orphan
  • Private Duty Nurses
  • The Student Nurses
  • Cold Comfort Farm
  • The International
  • Dead Snow
  • World of Obscenity
  • Rampage at Apache Wells
  • The Driller Killer
  • The Alphabet Killer
  • The Year of the Yahoo!
  • Brüno
  • The Centerfold Girls
  • Commuter Husbands
  • Whatever Works
  • Car Wash
  • Microwave Massacre
  • It Came!
  • Poultrygeist: Night of the Chicken Dead
  • Monsters, Inc.
  • Detective Story
  • Dillinger Is Dead
  • The Killer Shrews
  • The Big Bird Cage
  • The Escapist
  • Wolves of Wall Street
  • Street Girls
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • Up
  • The Hangover
  • Resident Evil: Extinction
  • Martyrs
  • Five Minutes to Love
  • Taken
  • Little Godfather from Hong Kong
  • Drag Me to Hell
  • Up
  • Zombie Holocaust
  • Zombie Holocaust
  • Mesa of Lost Women
  • The Whole Shootin' Match
  • Häxan
  • Black Fist
  • Terminator Salvation
  • The Housemaid
  • Plan 9 from Outer Space
  • Glen or Glenda
  • Next Day Air
  • Tyson
  • Written on the Wind
  • Bob le Flambeur
  • The Limits of Control
  • And Now Miguel
  • Chained for Life

See all 321

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • Mary and Max
  • The White Ribbon
  • Castaway on the Moon
  • City of Life and Death
  • Doctor Who: The End of Time
  • Fish Story
  • 3 Idiots
  • Redline

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more