Highest rated films

  • The Strangers

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★★½

  • Rachel Getting Married

    ★★★★½

  • Iron Man

    ★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★★

  • Kung Fu Panda

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Braindead

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • L'Argent

    ★★★★★

  • My Night at Maud's

    ★★★★★

  • Ninotchka

    ★★★★★

  • Stalag 17

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★½

  • Ikiru

    ★★★★½

  • Blazing Saddles

    ★★★★½

  • Andrei Rublev

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 320 Films watched
  • 26.7 Average per month
  • 6.2 Average per week

Milestones

First Film

Flanders

Jan 1

Last Film

The Adventures of Lucky Pierre

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
150 films
Horror
86 films
Comedy
85 films
Thriller
81 films
Crime
54 films
Action
51 films
Romance
39 films
Mystery
32 films
Adventure
25 films
Sci Fi
22 films
USA
169 films
France
48 films
UK
41 films
Italy
31 films
Germany
29 films
Japan
20 films
Canada
17 films
Spain
12 films
Hong Kong
7 films
Sweden
5 films
English
238 films
French
43 films
Italian
33 films
Spanish
28 films
Japanese
25 films
German
25 films
Russian
12 films
Chinese
9 films
Cantonese
6 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Hottie & The Nottie
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Storm Troopers U.S.A.

Films Steve watched in 2008

  • The Adventures of Lucky Pierre
  • Doubt
  • Do You Like Hitchcock?
  • Stroszek
  • Surfwise
  • Tropic Thunder
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Kung Fu Panda
  • My Winnipeg
  • The Day the Earth Stood Still
  • The Day the Earth Stood Still
  • Leatherheads
  • Redbelt
  • Snow Angels
  • Punisher: War Zone
  • The Witnesses
  • Transporter 3
  • Role Models
  • Boy A
  • Synecdoche, New York
  • Red
  • Fear(s) of the Dark
  • Let the Right One In
  • Bomb It
  • Planet B-Boy
  • Carry On Emmannuelle
  • Chicago 10
  • Don't Torture a Duckling
  • The Grand
  • Quantum of Solace
  • Zombie Strippers!
  • Schoolgirl Hitchhikers
  • Evil Dead II
  • Trailer Park of Terror
  • Street Trash
  • Equinox
  • Zack and Miri Make a Porno
  • Evil Dead Trap
  • Splinter
  • Ghostbusters
  • Zombie Flesh Eaters
  • The Possessed
  • The Wizard of Gore
  • Tenderness of the Wolves
  • Passengers
  • Patrick Still Lives!
  • Jack Brooks: Monster Slayer
  • Death Bed: The Bed That Eats
  • Wicked Lake
  • The Children
  • Lips of Blood
  • The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion
  • Exte: Hair Extensions
  • The Red Queen Kills Seven Times
  • The Sister of Ursula
  • She Killed in Ecstasy
  • Rachel Getting Married
  • Unspeakable
  • Hour of the Wolf
  • Patrick
  • Jigoku
  • Blood and Black Lace
  • Quarantine
  • Rooms for Tourists
  • Mandinga
  • Seed
  • RR
  • The Windmill Movie
  • Four Nights with Anna
  • Contamination
  • One Missed Call
  • Hatchet
  • Death Walks at Midnight
  • Pathology
  • The Eye
  • [REC]
  • I'm Gonna Explode
  • Hunger
  • Wendy and Lucy
  • Happy-Go-Lucky
  • Girl Shy
  • Chop Shop
  • Cassandra's Dream
  • The God of Cookery
  • The Bank Job
  • Chapter 27
  • Lakeview Terrace
  • Sophie Scholl: The Final Days
  • The Killing of John Lennon
  • Three Tough Guys
  • Fires on the Plain
  • Messiah of Evil
  • Postal
  • Burn After Reading
  • La Promesse
  • Righteous Kill
  • The Bounty Man
  • Brand Upon the Brain!
  • Boarding Gate
  • Momma's Man
  • Bangkok Dangerous
  • Shotgun Stories
  • Heavy Metal in Baghdad
  • Meet the Spartans
  • Sukiyaki Western Django
  • Violence at Noon
  • Any Gun Can Play
  • A Chinese Torture Chamber Story II
  • The House Bunny
  • Rio Bravo
  • Only Angels Have Wings
  • Death Race 2000
  • Return of the Tiger
  • Masculin Féminin
  • Mirrors
  • A Girl Cut in Two
  • The Bridge on the River Kwai
  • Mad Dog Time
  • The Prodigal Boxer: The Kick of Death
  • It's a Wonderful Life
  • Step Brothers
  • Mafioso
  • The Hidden Fortress
  • Pineapple Express
  • The Signal
  • Ninotchka
  • Mean Frank and Crazy Tony
  • Hell Ride
  • The Naked Venus
  • Storm Troopers U.S.A.
  • Heartbeat Detector
  • Frenzy
  • Trigger Man
  • The Lovers
  • No Telling
  • Dracula
  • Diary of a Nudist
  • Tell No One
  • Big Deal on Madonna Street
  • A Night to Remember
  • A Song Is Born
  • The Violent Professionals
  • What's Up, Tiger Lily?
  • Rolling Thunder
  • Five
  • Sherlock, Jr.
  • The Dark Knight
  • Cloverfield
  • The Tracey Fragments
  • The Lineup
  • Magnitude 7.9
  • Toys Are Not for Children
  • Antibodies
  • Blazing Saddles
  • The Horse's Mouth
  • He Ran All the Way
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Shine a Light
  • Breakfast of Champions
  • The Edge of Heaven
  • Lifeboat
  • Hancock
  • Funny Games
  • The Importance of Being Earnest
  • West Side Story
  • Braindead
  • The Toy Box
  • Wanted
  • WALL·E
  • Brain Damage
  • Story of a Prostitute
  • The Goddess
  • Buchanan Rides Alone
  • The Hottie & The Nottie
  • Lancelot of the Lake
  • Mon Oncle
  • The Machine Girl
  • Mamma Roma
  • Regular Lovers
  • The Orphanage
  • Kung Pow: Enter the Fist
  • Gate of Flesh
  • Cruel Story of Youth
  • 12 Angry Men
  • The Incredible Hulk
  • The Fat Black Pussycat
  • The Happening
  • Standard Operating Procedure
  • The Black Belly of the Tarantula
  • Underworld U.S.A.
  • Tribulation 99: Alien Anomalies Under America
  • My Night at Maud's
  • Divorce Italian Style
  • La Collectionneuse
  • Frontier(s)
  • I Can No Longer Hear the Guitar
  • Son of Rambow
  • The Strangers
  • The Black Cat
  • The Poseidon Explosion
  • L'Argent
  • Prom Night
  • First Man into Space
  • Southland Tales

See all 320

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • Louis C.K.: Chewed Up
  • Departures
  • Breathless
  • Sparrow
  • Slumdog Millionaire
  • 24 City
  • Il divo
  • I've Loved You So Long

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more