Highest rated films

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Gone Baby Gone

    ★★★★★

  • Silent Light

    ★★★★★

  • My Kid Could Paint That

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Superbad

    ★★★★½

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★★½

  • 28 Weeks Later

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★★★

  • Jackass Number Two

    ★★★★★

  • The War Game

    ★★★★★

  • Tokyo Olympiad

    ★★★★★

  • The Act of Seeing with One's Own Eyes

    ★★★★★

  • Goodbye CP

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★½

  • Yi Yi

    ★★★★½

  • Audition

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 287 Films watched
  • 23.9 Average per month
  • 5.5 Average per week

Milestones

First Film

Inland Empire

Jan 1

Most Watched

Superbad

twice

Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

twice

Audition

twice

Last Film

Futurama: Bender's Big Score

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
148 films
Thriller
79 films
Comedy
64 films
Horror
62 films
Crime
38 films
Action
37 films
Romance
31 films
Mystery
28 films
Documentary
25 films
Sci Fi
24 films
USA
140 films
France
53 films
UK
29 films
Germany
24 films
Japan
22 films
Spain
17 films
Italy
15 films
Canada
12 films
Mexico
10 films
Sweden
8 films
English
194 films
French
49 films
Spanish
36 films
German
24 films
Japanese
21 films
Italian
14 films
Russian
13 films
Chinese
10 films
Swedish
7 films

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Epic Movie
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

No Country for Old Men
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Planetfall

Films Steve watched in 2007

  • Futurama: Bender's Big Score
  • Superbad
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • Earth
  • Black Snake Moan
  • I Am Legend
  • Ace in the Hole
  • Offside
  • Fluctuations
  • 12:08 East of Bucharest
  • BloodRayne 2: Deliverance
  • Vibrations
  • Talk to Me
  • Wind Chill
  • Black Book
  • Ratcatcher
  • Time
  • No Country for Old Men
  • Private Property
  • Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters
  • Linda Linda Linda
  • White Slaves of Chinatown
  • I Think I Love My Wife
  • The Mist
  • Stranger Than Fiction
  • The Condemned
  • Flags of Our Fathers
  • Chimes at Midnight
  • Chalk
  • Sans Soleil
  • Comedy of Power
  • The Act of Seeing with One's Own Eyes
  • Deus Ex
  • Eyes
  • The Text of Light
  • Mr. Brooks
  • Shock
  • Captivity
  • Tokyo Olympiad
  • Gone Baby Gone
  • The Good German
  • Vacancy
  • Nazarin
  • The Cannibal Man
  • Air Guitar Nation
  • Hannah Takes the Stairs
  • Trip with the Teacher
  • Lake of Fire
  • Seraphim Falls
  • The Blood Spattered Bride
  • The Fire Within
  • Zazie dans le Métro
  • Breach
  • Smiles of a Summer Night
  • 30 Days of Night
  • The Scarlet Empress
  • Santo vs. Frankenstein's Daughter
  • Dead Silence
  • Les Dames du Bois de Boulogne
  • Angels of Sin
  • Tristana
  • Fires on the Plain
  • Blue Velvet
  • The Blood Shed
  • Benny's Video
  • Malibu High
  • Into the Wild
  • Sex and Fury
  • Exiled
  • The Boss of It All
  • Severance
  • Susana: The devil & the flesh
  • Sophie Scholl: The Final Days
  • Halloween
  • Wild Strawberries
  • The Exterminating Angels
  • Eastern Promises
  • Highlander: The Source
  • Alphaville
  • The Abandoned
  • Big Man Japan
  • Eat, for This Is My Body
  • Mad Detective
  • Glory to the Filmmaker!
  • You, the Living
  • Dr. Plonk
  • A Girl Cut in Two
  • Redacted
  • The Last Mistress
  • Honeydripper
  • Paranoid Park
  • Help Me, Eros
  • Nightwatching
  • The Girl in the Park
  • Stuck
  • Exodus
  • Encounters at the End of the World
  • Sad Vacation
  • Silent Light
  • Barcelona (A Map)
  • The Second Wind
  • They Wait
  • XXY
  • Diary of the Dead
  • Silent Resident
  • Profit Motive and the Whispering Wind
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • My Kid Could Paint That
  • The Romance of Astrea and Celadon
  • My Winnipeg
  • At Sea
  • Flight of the Red Balloon
  • The Duchess of Langeais
  • The Mother of Tears
  • Persepolis
  • Fados
  • Oliver Twist
  • Great Expectations
  • Sleepaway Camp
  • A Gentle Woman
  • She Freak
  • Summertime
  • Yi Yi
  • Hellblock 13
  • Shock Corridor
  • The Young and the Damned
  • Ichi the Killer
  • Superbad
  • Mouchette
  • Drama/Mex
  • General Idi Amin Dada
  • High and Low
  • The Fountain
  • The Lady Vanishes
  • Stardust
  • Le Bonheur
  • Zebraman
  • Beauty and the Beast
  • The Simpsons Movie
  • Old Joy
  • Day Night Day Night
  • Zardoz
  • Paris Belongs to Us
  • Punch-Drunk Love
  • Altered
  • Thirst
  • The Iron Giant
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
  • Alone With Her
  • Yaji and Kita: The Midnight Pilgrims
  • Fay Grim
  • The Gravedancers
  • Wait Until Dark
  • Ratatouille
  • The Earrings of Madame de...
  • Sicko
  • Black Sheep
  • Art of the Devil
  • Once
  • District B13
  • Reeker
  • The Science of Sleep
  • Burn!
  • Primer
  • Hostel: Part II
  • College
  • Knocked Up
  • Body Melt
  • Smokin' Aces
  • Port of Call
  • Mystery of the Wax Museum
  • The Devil and Daniel Johnston
  • The Hitcher
  • Bug
  • American Hardcore
  • Wanda the Sadistic Hypnotist
  • Dr. Sex
  • Performance
  • The Ghost
  • The Spirit of the Beehive
  • The Valet
  • 28 Weeks Later
  • Shaun of the Dead
  • Lucky Number Slevin
  • Equinox
  • The Passenger
  • Arang
  • Ordet
  • Spider-Man 3
  • The Wicker Man
  • Thr3e
  • Crisis
  • Punishment Park
  • The Cocoanuts
  • Hot Fuzz
  • The Godson
  • Chaos
  • Torment
  • For Y'ur Height Only
  • Mau Mau Sex Sex
  • The Toll of the Sea
  • The Notorious Bettie Page

See all 287

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • Estômago: A Gastronomic Story
  • Secret Sunshine
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Basic Sanitation, The Movie
  • Elite Squad
  • Like Stars on Earth
  • Control
  • The Band's Visit

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more