Highest rated films

  • A History of Violence

    ★★★★★

  • Princess Raccoon

    ★★★★★

  • Land of the Dead

    ★★★★½

  • The Aristocrats

    ★★★★½

  • The Girl from Monday

    ★★★★½

  • Brokeback Mountain

    ★★★★

  • Corpse Bride

    ★★★★

  • The 40 Year Old Virgin

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • Dogville

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 440 Films watched
  • 36.7 Average per month
  • 8.5 Average per week

Milestones

First Film

Kill Bill: Vol. 2

Jan 1

Most Watched

A Hole in My Heart

twice

Shaun of the Dead

twice

The Holy Girl

twice

A History of Violence

twice

Electric Dragon 80.000 V

twice

Last Film

Zatoichi in Desperation

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
215 films
Comedy
126 films
Thriller
110 films
Horror
94 films
Action
82 films
Crime
80 films
Romance
59 films
Mystery
46 films
Adventure
40 films
Sci Fi
37 films
USA
244 films
France
60 films
UK
55 films
Japan
52 films
Germany
41 films
Italy
24 films
Canada
19 films
Spain
13 films
Hong Kong
10 films
South Korea
9 films
English
323 films
French
59 films
Japanese
55 films
Spanish
37 films
German
28 films
Italian
21 films
Chinese
16 films
Polish
11 films
Cantonese
11 films

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Superbabies: Baby Geniuses 2
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Fate

Films Steve watched in 2005

  • Zatoichi in Desperation
  • Sarah Silverman: Jesus Is Magic
  • Brokeback Mountain
  • Bad Santa
  • Cigarette Burns
  • Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland
  • The Producers
  • Wolf Creek
  • The 40 Year Old Virgin
  • Braindead
  • The Squid and the Whale
  • A Hole in My Heart
  • King Kong
  • Two-Lane Blacktop
  • Shaun of the Dead
  • Zu: Warriors from the Magic Mountain
  • Blood Simple
  • Mail Order Wife
  • A Hole in My Heart
  • Dominion: Prequel to the Exorcist
  • Madagascar
  • Tropical Malady
  • Eternal
  • House of Wax
  • Man on the Flying Trapeze
  • Grand Illusion
  • Un Chien Andalou
  • House of Voices
  • Zatoichi at Large
  • La Soufrière
  • Æon Flux
  • The Craven Sluck
  • Sins of the Fleshapoids
  • The Curse of the Alpha Stone
  • Good Night, and Good Luck.
  • Rize
  • How Much Wood Would a Woodchuck Chuck
  • Chocolate
  • Five Times Two
  • The Ice Harvest
  • Liar Liar
  • The Pornographers
  • Naked
  • Dot the I
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Hitch Hike
  • Sonny Boy
  • Look at Me
  • Last Days
  • The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner
  • Dance of the Dead
  • Rock School
  • Straw Dogs
  • Irreversible
  • Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman
  • Paradise Now
  • Punch-Drunk Love
  • Derailed
  • Onibaba
  • Undead
  • Shopgirl
  • Crypt of Dark Secrets
  • Dreams in the Witch House
  • Meet the Fockers
  • Koyaanisqatsi
  • Twentieth Century
  • The Naked Witch
  • Strangers on a Train
  • Incident On and Off a Mountain Road
  • Tout Va Bien
  • Appleseed
  • Save the Green Planet!
  • One Missed Call
  • Stay
  • The Fog
  • Samaritan Girl
  • Interview with the Assassin
  • Strange Impersonation
  • The Interpreter
  • The Holy Girl
  • Faust
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • The Madagascar Penguins in a Christmas Caper
  • Steamboy
  • A Close Shave
  • Delicacies of Molten Horror Synapse
  • The Seashell and the Clergyman
  • Anemic Cinema
  • Entr'acte
  • Ballet Mécanique
  • Waiting...
  • The Big Combo
  • A Fistful of Dollars
  • Thriller: A Cruel Picture
  • Dead & Breakfast
  • A History of Violence
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Through the Forest
  • Haze
  • A History of Violence
  • Corpse Bride
  • Scenes from a Marriage
  • King Kong
  • Flightplan
  • The Innocents
  • The Eighteenth Angel
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • Broken Flowers
  • The Child
  • An Amazing Couple
  • 3-Iron
  • The Lady Eve
  • Transporter 2
  • Tommy Boy
  • Black Narcissus
  • Pretty Poison
  • Lord of War
  • Throw Down
  • Dallas 362
  • Au Hasard Balthazar
  • The Sword of Doom
  • On the Waterfront
  • Animal House
  • Red Eye
  • The Brown Bunny
  • Videodrome
  • Oldboy
  • The Card Player
  • 2046
  • Assault on Precinct 13
  • Sahara
  • Toy Story 2
  • Zatoichi Goes to the Fire Festival
  • The Aristocrats
  • Mysterious Skin
  • Sunset Boulevard
  • The Brothers Grimm
  • Memories of Murder
  • Sixteen Tongues
  • Prozac Nation
  • Dead Meat
  • The Slumber Party Massacre
  • Fatal Frames
  • Electric Dragon 80.000 V
  • Premonition
  • On the Run
  • L'Atalante
  • Mondovino
  • Mikey and Nicky
  • The Conformist
  • Winter Soldier
  • Pretty Persuasion
  • 9 Songs
  • Tony Takitani
  • Grizzly Man
  • S21: The Khmer Rouge Death Machine
  • The Skeleton Key
  • Electric Dragon 80.000 V
  • Bride of Chucky
  • Four Brothers
  • Murderball
  • Dog Day Afternoon
  • Hot Shots!
  • The Shop Around the Corner
  • Me and You and Everyone We Know
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • The Pacifier
  • The Devil's Rejects
  • A Dirty Shame
  • Inner Senses
  • F for Fake
  • Our Music
  • Dance Hall Racket
  • Bad News Bears
  • The Devil's Rejects
  • Zatoichi Meets Yojimbo
  • The Girl from Monday
  • Touch of Evil
  • Trauma
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • He Who Gets Slapped
  • Wedding Crashers
  • White Noise
  • My Summer of Love
  • Brief Encounter
  • Santo and the Vengeance of the Mummy
  • Birth
  • Mad Love
  • Blazing Saddles
  • Fantastic Four
  • Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics
  • The Green Butchers
  • Repulsion
  • Infection
  • Double Dare
  • Travellers and Magicians
  • Juggernaut
  • Lawrence of Arabia
  • Bewitched
  • Hitch
  • Trainspotting
  • War of the Worlds
  • The Three Marias
  • The Nomi Song

See all 440

World map

Highly rated films Steve is yet to see

  • Pride & Prejudice
  • C.R.A.Z.Y.
  • Cinema, Aspirins and Vultures
  • My Father and My Son
  • A Bittersweet Life
  • Adam's Apples
  • Imagine Me & You
  • Three Times

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more