Danny has logged 248 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marc Maron: End Times Fun

Marc Maron: End Times Fun

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
Read the review Edit this entry  
11
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tiffany Haddish: Black Mitzvah

Tiffany Haddish: Black Mitzvah

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
Read the review Edit this entry  
07
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Skeleton Frolics

Skeleton Frolics

1937
×
Read the review Edit this entry  
04
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Read the review Edit this entry  
03
Who Is America?

Who Is America?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry