• The Haunting of Bly Manor

    The Haunting of Bly Manor

    ★★★★★

    it’s a love story

  • The Haunting of Hill House

    The Haunting of Hill House

    ★★★★★

    “When we die, we turn into stories; and every time someone tells one of those stories, it’s like we’re still here for them. We’re all stories in the end.”

  • Hubie Halloween

    Hubie Halloween

    ½

    no❤️

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Scott: You're not gonna leave me here, are you? Are ya, Ash?

    Evil Cheryl: yOU'rE nOt GOnNa LeAVe mE hErE, aRe YOu? ARe yA, aSH?

  • Host

    Host

    ★★★★

    nem na quarentena os demônios tem paz

  • Goodnight Mommy

    Goodnight Mommy

    ★★★★★

    a supernanny não deixaria isso acontecer

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

    beatrix kiddo
    aka the bride
    aka black mamba
    aka mommy 

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★½

    she skates
    and has a fat cat

    Edward Cullen could never

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★½

    eu lacro eu lacro e eu lacro

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★★

    Não fala essa palavra aqui 🗣❌ por favor 🙏 pra quem não sabe...🤫 a minha bisavó 👩‍🦳parte de pai 🧔 era bruxa de verdade 🧙‍♀️✅ é🤷‍♀️ ela veio da Ucrânia🇺🇦 então pra quem não sabe🙅‍♀️ eu sou bisneta de bruxa🧙‍♀️🤯 eu sou bisneta das mulheres💃 que não conseguiram queimar🔥 e não conseguiram calar 🗣🔇
    é óbvio 💁‍♀️ que eu vou ser diferente 😎 das outras meninas 👯👯
    não é todo mundo 🌍  que você encontra que é que é egirl🧛‍♀️ trapper🎤 bisneta de bruxa🧙‍♀️ rica 🤑e poliglota💅

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    isso que acontece quando gay fica no armário por muito tempo

  • Psychout for Murder

    Psychout for Murder

    ★★★★½

    sou ou não sou fodona? sou fodona e filha da puta