Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Psychout for Murder

Psychout for Murder

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Project Power

Project Power

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barbie and the Diamond Castle

Barbie and the Diamond Castle

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stardust

Stardust

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
City of Ember

City of Ember

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gigi

Gigi

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Work It

Work It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
LadyBugs

LadyBugs

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry