• There's Someone Inside Your House

    There's Someone Inside Your House

    ★★½

    🌔Full length reviews HERE🌔

    1) Since bad teen slashers are my favourite genre (besides sports movies, obviously), I was always going to rate this more highly than it probably deserved. No ragrets. 

    2) In an attempt to remain a little less biased, I will admit that there are some parts that drag here. Clearly there’s an attempt at ebb and flow, but it just makes the pacing seem ultimately really strange and very “stop/start”. Even so, the mystery of a…

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★½

    🌖Full length reviews HERE🌖

    1) Free Guy is definitely your average summer blockbuster… but it’s actually a really pleasant surprise. Much more entertaining than 70% of the usual fodder that gets released when the sun’s out. 

    2) Whilst the concept here is really interesting (I’ve been fascinated by artificial intelligence since Person of Interest), the majority of the story is pretty obvious and formulaic. Whatever you think will happen in this movie… well, it’ll more than likely happen. Certain jokes are…

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★★

    🎃Full length reviews HERE🎃

    1) If you don’t base your judgment of this film solely on comparison with The Shining… Doctor Sleep is actually a pretty interesting movie!

    2) I’ll admit that I had no idea what the plot of this was beforehand. I knew that there was focus on an older Danny Torrance, but that was literally it. In the end, I was actually pleasantly surprised with the witchy voodoo vibe of it all - definitely not what I expected. …

  • The Mummy

    The Mummy

    ★★★½

    🎃Full length reviews HERE🎃

    1) Someone remind me why Brendan Fraser and Rachel Weisz aren’t married???

    2) This movie is completely frantic, messy and all over the place… and I loved that about it. So much of the plot is chaotic, and frenzied action descends on the viewer with such little warning, but to me, that’s what made it entertaining. Every single character makes terrible decisions and I’m here for it. 

    3) For a movie that was made in 1999, the…

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★

    🎃Full length reviews HERE🎃

    1) YESSSS it’s spooky season! The best time of the yeeeear. 👻 

    2) Well, Rose Glass is certainly one to watch isn’t she? Some of the close-ups are framed so uniquely here that you’d think she’d been making movies for decades; the fact that this is her debut is phenomenal. Glass utilises her (presumably) small budget to the best of her ability, creating something so stylised and precise, especially for a horror film. 

    3) What I like…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    🌔Full length reviews HERE🌔

    1) Okay, now I’m officially excited for phase four. 

    2) There’s no other way to start this review for me than to mention the outstanding stunts and action sequences. The fight choreography is simply stunning, bringing John Wick to mind… except with a balletic grace that makes it easily the best I’ve seen so far this year. From the bus in the beginning to the original yet familiar fight on the side of a building, this film…

  • The Rescuers

    The Rescuers

    ★★★★

    🌙Full length reviews HERE🌙

    1) Madam Medusa was definitely best pals with Cruella de Vil. Try and convince me otherwise. 

    2) Realistically, The Rescuers is less well-remembered than One Hundred and One Dalmatians, but I would argue that that’s simply because there was relatively little progression in Disney’s animation between 1961 and 1977. That doesn’t mean that it’s any less visually charming however; the hand drawings in this film are stylish and somewhat detailed, especially for a movie made in the seventies. …

  • Just Go with It

    Just Go with It

    ★★★

    🌙Full length reviews HERE🌙

    1) I get that the main selling point is supposed to be Adam Sandler and Jennifer Aniston, but then how do you explain 12 year old Bailee Madison stealing the entire show?

    2) So… I’ll admit that I assumed this was your standard Happy Madison rom-com and I did not expect the whole family affair element. In truth, Just Go With It is pretty much Blended except it actually has some semblance of a cohesive plot. Yes, the plot is…

  • Martha Marcy May Marlene

    Martha Marcy May Marlene

    ★★★½

    ☀️Full length reviews HERE☀️

    1) Nah, forget WandaVision. This is where Elizabeth Olsen proved what a force she is. 

    2) Subtle and subdued in her facial expressions, Olsen manages to portray every emotion under the sun with relatively little movement. Her performance as this damaged, confused ex-cult member is extremely powerful even though she actually has very little dialogue. Sarah Paulson is - as you’d expect - as she always is, but it is Olsen who takes the reins here and she does…

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★½

    ☀️Full length reviews HERE☀️

    1) I may be over-generalising here, but don’t you find that female directors keep things succinct and to the point and don’t ramble on needlessly and endlessly? Well, Shiva Baby adds to the proof of my theory at least. 

    2) Movies like this are exactly my jam. The subtlety of the black comedy, the punchy yet realistic dialogue, detailed character studies… and the millennial-life crisis people my age are having! It’s all very relatable to me and…

  • Freaky

    Freaky

    ★★½

    ☀️Full length reviews HERE☀️

    1) Freaky Friday, Friday the 13th, loving homage, yadda yadda yadda - you’ve heard it all before. Freaky is the exact summation of all of those things, so I won’t waste time delving into any of that. 

    2) Honestly, I was expecting more from this. Especially because I was such a fan of Christopher Landon’s Happy Death Day. It’s clear what he was trying to do here, using all of the usual horror tropes and poking fun…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    🌙Full length reviews HERE🌙

    1) Stand out moments: Harley’s fight sequence, the standalone shot of King Shark ripping a man in half in slow motion, the final battle. 

    2) Just because the other Suicide Squad was a sack of shit, it doesn’t mean this one is a five star film. It’s not. It’s a little bit long, some of the plot is awfully baffling, there were jokes that just didn’t land… and yet, there is a LOT to like here. 

    3)…