laurabatitucci has logged 14 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Heart of the World

In the Heart of the World

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Republic

Republic

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cadê Edson?

Cadê Edson?

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Madame Winger Makes a Film: A Survival Guide for the 21st Century

Madame Winger Makes a Film: A Survival Guide for the 21st Century

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How Nice to See You Alive

How Nice to See You Alive

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Fartura

Fartura

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Hills of Disorder

The Hills of Disorder

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
O Fim e o Princípio

O Fim e o Princípio

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
São Paulo, S.A.

São Paulo, S.A.

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Icarus

Icarus

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
I Will Raffle Off My Heart

I Will Raffle Off My Heart

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry