chloe has logged 32 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Object of My Affection

The Object of My Affection

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★½
Edit this entry  
23
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Edit this entry  
17
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Pursuit of Love

The Pursuit of Love

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★
Edit this entry  
09
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
06
Louis Theroux: Shooting Joe Exotic

Louis Theroux: Shooting Joe Exotic

2021
×
★★
Edit this entry  
05
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry