Larry_Gopnik has logged 228 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
People of the Po Valley

People of the Po Valley

1947
×
★★★½
Edit this entry  
28
California

California

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★½
Edit this entry  
25
Moontide

Moontide

1942
×
★★★½
Edit this entry  
23
China Girl

China Girl

1942
×
★★★
Edit this entry  
22
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★½
Edit this entry  
19
Brothers and Sisters of the Toda Family

Brothers and Sisters of the Toda Family

1941
×
★★★½
Edit this entry  
15
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★
Edit this entry  
11
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Superman

Superman

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
05
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
02
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★½
Edit this entry  
23
Somewhere in the Night

Somewhere in the Night

1946
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Dark Corner

The Dark Corner

1946
×
★★★★
Edit this entry  
18
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Edit this entry  
15
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Farrebique, or the Four Seasons

Farrebique, or the Four Seasons

1946
×
★★★½
Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★½
Edit this entry  
28
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Edit this entry  
22
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
San Antonio

San Antonio

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Objective, Burma!

Objective, Burma!

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
05
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★½
Edit this entry  
26
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★½
Edit this entry  
25
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Fury of a Patient Man

The Fury of a Patient Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry