Landon Carter has logged 75 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
02
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
31
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
The Others

The Others

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Edit this entry