Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Antlers

Antlers

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Railroad Man

The Railroad Man

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Maquia: When the Promised Flower Blooms

Maquia: When the Promised Flower Blooms

2018
×
Edit this entry  
25
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Malena

Malena

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
Youth

Youth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Edit this entry  
30
Born a King

Born a King

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
23
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★★
Edit this entry