lilian has logged 328 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★½
Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry  
28
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
23
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Us Again

Us Again

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★½
Edit this entry  
04
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★★
Edit this entry  
30
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
03
Come Live with Me

Come Live with Me

1941
×
★★★
Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry