Peter has logged 42 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Van Gogh

Van Gogh

1991
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hard to Handle

Hard to Handle

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
Double Play: James Benning and Richard Linklater

Double Play: James Benning and Richard Linklater

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Boy Friend

The Boy Friend

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thunder Road

Thunder Road

1958
×
★★★★
Edit this entry  
24
God's Little Acre

God's Little Acre

1958
×
★★★
Edit this entry  
24
The Miracle Woman

The Miracle Woman

1931
×
★★★½
Edit this entry  
21
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★
Edit this entry  
21
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★½
Edit this entry  
17
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Wild Party

The Wild Party

1929
×
★★★½
Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
Kamikaze 1989

Kamikaze 1989

1982
×
★★★
Edit this entry  
15
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Devil's Disciple

The Devil's Disciple

1959
×
★★★½
Edit this entry  
13
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nuts!

Nuts!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★
Edit this entry  
11
Hulk

Hulk

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
So This Is Paris

So This Is Paris

1926
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★★
Edit this entry  
08
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Unfolding

Unfolding

1970
×
★★
Edit this entry  
06
Downs Are Feminine

Downs Are Feminine

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Color of Love

The Color of Love

1994
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Sneakin' and Peekin'

Sneakin' and Peekin'

1976
×
Edit this entry  
06
removed

removed

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Three

Three

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Report

The Report

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
★★★½
Edit this entry  
05
Five Dedicated to Ozu

Five Dedicated to Ozu

2003
×
★★★½
Edit this entry