Peter has logged 603 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Phenom

The Phenom

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Edit this entry  
24
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sixty Six

Sixty Six

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ten Mornings Ten Evenings and One Horizon

Ten Mornings Ten Evenings and One Horizon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
31

31

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
18
Project X

Project X

2016
×
Edit this entry  
15
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fallen World

The Fallen World

1983
×
Edit this entry  
10
Ancient Parts/Foreign Parts

Ancient Parts/Foreign Parts

1979
×
Edit this entry  
10
Part IV (Green Hill)

Part IV (Green Hill)

1972
×
Edit this entry  
10
Misconception

Misconception

1977
×
Edit this entry  
10
By Twos and Threes: Women

By Twos and Threes: Women

1974
×
Edit this entry  
10
Film Notebook: Part 1 (For Saul)

Film Notebook: Part 1 (For Saul)

1975
×
Edit this entry  
10
She/Va

She/Va

1973
×
Edit this entry  
10
The Epic of Everest

The Epic of Everest

1924
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Road Back

The Road Back

1937
×
★★★
Edit this entry  
08
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Best of Cinerama

The Best of Cinerama

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
War Requiem

War Requiem

1989
×
★★★
Edit this entry  
04
Many Wars Ago

Many Wars Ago

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Loving

Loving

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Jackie

Jackie

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Blue Eagle

The Blue Eagle

1926
×
★★★
Edit this entry  
27
On Paper Wings

On Paper Wings

1967
×
★★½
Edit this entry  
26
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barren Illusion

Barren Illusion

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★½
Edit this entry  
21
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★½
Edit this entry  
20
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Edit this entry