Peter has logged 53 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Loulou

Loulou

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Color Correction

Color Correction

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Diaries, Notes, and Sketches

Diaries, Notes, and Sketches

1969
×
Edit this entry  
28
Castro Street

Castro Street

1966
×
★★★½
Edit this entry  
28
Evolution

Evolution

1954
×
★★½
Edit this entry  
28
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
★★½
Edit this entry  
28
Abstronic

Abstronic

1952
×
★★★½
Edit this entry  
27
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★½
Edit this entry  
26
La Bohème

La Bohème

1926
×
★★★
Edit this entry  
25
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soft Fiction

Soft Fiction

1979
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
To Whom Does the World Belong?

To Whom Does the World Belong?

1932
×
★★★
Edit this entry  
22
The Bamboo House of Dolls

The Bamboo House of Dolls

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Edit this entry  
18
Girl with Hyacinths

Girl with Hyacinths

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gabrielle

Gabrielle

1954
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Nth Commandment

The Nth Commandment

1923
×
★★★
Edit this entry  
13
Humoresque

Humoresque

1920
×
★★★
Edit this entry  
13
The Pitch o' Chance

The Pitch o' Chance

1915
×
★★★
Edit this entry  
13
Ways of Seeing

Ways of Seeing

1972
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★
Edit this entry  
11
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Desire

Desire

1936
×
★★★
Edit this entry  
09
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★½
Edit this entry  
08
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
07
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pier 13

Pier 13

1940
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★
Edit this entry  
06
The Adventures of Tarzan

The Adventures of Tarzan

1921
×
Edit this entry  
06
The Round-Up

The Round-Up

1920
×
★½
Edit this entry  
06
The Garage

The Garage

1920
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Bell Boy

The Bell Boy

1918
×
★★★½
Edit this entry  
06
Limehouse Blues

Limehouse Blues

1934
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Valley of the Giants

The Valley of the Giants

1927
×
★★★
Edit this entry  
06
I Love That Man

I Love That Man

1933
×
★★½
Edit this entry  
06
So This Is Harris!

So This Is Harris!

1933
×
★★★
Edit this entry  
05
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Song and Dance Man

Song and Dance Man

1936
×
★★★½
Edit this entry  
04
Synthetic Sin

Synthetic Sin

1929
×
★★★
Edit this entry  
04
The Adventures of Daredevil Jack

The Adventures of Daredevil Jack

1920
×
★★½
Edit this entry  
04
Blind Husbands

Blind Husbands

1919
×
★★★★★
Edit this entry  
03
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tennessee's Partner

Tennessee's Partner

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry