Peter has logged 64 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★½
Edit this entry  
28
The Wash

The Wash

2009
×
Edit this entry  
28
The Bridge

The Bridge

1959
×
★★★
Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
La Sapienza

La Sapienza

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★½
Edit this entry  
25
Roxie Hart

Roxie Hart

1942
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Great Man's Lady

The Great Man's Lady

1942
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Art of Observing Life

The Art of Observing Life

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
The Killers

The Killers

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How to Survive a Plague

How to Survive a Plague

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
79 Springs

79 Springs

1969
×
Edit this entry  
23
Off the Pig

Off the Pig

1968
×
Edit this entry  
23
Now!

Now!

1965
×
Edit this entry  
22
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★
Edit this entry  
21
The Light That Failed

The Light That Failed

1939
×
★★½
Edit this entry  
21
Beau Geste

Beau Geste

1939
×
★★★
Edit this entry  
20
Good Men, Good Women

Good Men, Good Women

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★½
Edit this entry  
19
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Limb

Phantom Limb

2005
×
★★½
Edit this entry  
18
She's a Boy I Knew

She's a Boy I Knew

2007
×
★★
Edit this entry  
18
Little White Lie

Little White Lie

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Spy

Spy

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Zyklon Portrait

Zyklon Portrait

2000
×
Edit this entry  
16
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
15
They Died with Their Boots On

They Died with Their Boots On

1941
×
★★★½
Edit this entry  
13
Island in the Sky

Island in the Sky

1953
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Yards

The Yards

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cowboys and Angels

Cowboys and Angels

1991
×
Edit this entry  
12
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pocketful of Miracles

Pocketful of Miracles

1961
×
★★★½
Edit this entry  
11
Millhouse

Millhouse

1971
×
★★★½
Edit this entry  
11
Nixon by Nixon: In His Own Words

Nixon by Nixon: In His Own Words

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Our Nixon

Our Nixon

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
10
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Box

Black Box

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nobody's Business

Nobody's Business

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wise Kids

The Wise Kids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry