• Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★★

    stop rating this anything less than five stars u cowards

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    couldve been a five star movie if jodie comer's left matt damon and went off the grid with her kid

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    seen enough movies where the payoff is the old lady reveal, brain is just too big i guess nbd

    really solid 7.5. last third kinda lost interest towards the end

    first movie of 22 lets go

  • Pig

    Pig

    ★★★★½

    nic cage's monologue about halfway thru the movie is enough to make this my favorite movie of the year

    alex wolff is great in this

    ps bring back more hour and a half long movies tyvm

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    not ashamed to admit this was the role that won me over as a timothee chalamet fan

  • Logan Lucky

    Logan Lucky

    ★★★★

    growing up in nc- this is my black panther

    adam drivers delivery of, "... you sucked my arm off" is insane. the people demand more comedy roles

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★½

    the cast for this movie is so fucking good there could be five different spinoffs and they would all slap

  • Tully

    Tully

    ★★★

    this would actually be a five star movie if it was just marlo and tully hanging out for an hour and a half. no high stakes, no problems, just two buds talking their shit

  • 21 Jump Street

    21 Jump Street

    ★★★½

    "...That's when two atoms, they share electrons. You see, they both need what the other one has and that makes them stick together."
    "Are you saying we're covalent bonds :)"
    "What? No?? We aren't atoms, dude"

    we don't talk enough about the absolute vice grip this movie had on people in 2012

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★

    the only reason why i'm kinda upset i have no Halloween plans is because i had the last second idea to be a member of team zissou

  • Raising Arizona

    Raising Arizona

    ★★★★½

    the coen brothers best movie ends up also being their most underrated

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★

    lots to think about but the biggest takeaway is how ellie is a fashion student wearing an oversized pink polo looking like Kanye x Adam Sandler. Absolutely zero drip bro