Kurosawa has logged 26 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Trollenberg Terror

The Trollenberg Terror

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monster a Go-Go

Monster a Go-Go

1965
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Circus on Ice

Circus on Ice

1954
×
Read the review Edit this entry  
28
The Dead Talk Back

The Dead Talk Back

1957
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Selling Wizard

The Selling Wizard

1954
×
Read the review Edit this entry  
27
The Last Shark

The Last Shark

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
27
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
808

808

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Young Man's Fancy

Young Man's Fancy

1952
×
Read the review Edit this entry  
22
The Violent Years

The Violent Years

1956
×
Read the review Edit this entry  
21
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Copyright Criminals

Copyright Criminals

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Boggy Creek II: And the Legend Continues

Boggy Creek II: And the Legend Continues

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dark

The Dark

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Disappearance at Clifton Hill

Disappearance at Clifton Hill

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
R.O.T.O.R.

R.O.T.O.R.

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Brainiac

The Brainiac

1962
×
½
Read the review Edit this entry