Kurosawa has logged 328 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yor, the Hunter from the Future

Yor, the Hunter from the Future

1983
×
Read the review Edit this entry  
30
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Grey Fox

The Grey Fox

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Prime Suspect: The Final Act

Prime Suspect: The Final Act

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Prime Suspect 6: The Last Witness

Prime Suspect 6: The Last Witness

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Missing

Missing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Prime Suspect 5: Errors of Judgement

Prime Suspect 5: Errors of Judgement

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Prime Suspect: The Scent of Darkness

Prime Suspect: The Scent of Darkness

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Prime Suspect: Inner Circles

Prime Suspect: Inner Circles

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Swamp Women

Swamp Women

1956
×
Read the review Edit this entry  
13
What to Do on a Date

What to Do on a Date

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Brute Man

The Brute Man

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Chicken of Tomorrow

The Chicken of Tomorrow

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Prime Suspect: The Lost Child

Prime Suspect: The Lost Child

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
By Sidney Lumet

By Sidney Lumet

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Kennedys: Fresh Fruit for Rotting Eyeballs

Dead Kennedys: Fresh Fruit for Rotting Eyeballs

2005
×
★★
Edit this entry  
10
Magic Christmas Tree

Magic Christmas Tree

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Shanty Where Santy Claus Lives

The Shanty Where Santy Claus Lives

1933
×
½
Read the review Edit this entry  
06
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Santa Claus and His Helpers

Santa Claus and His Helpers

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Santa's Enchanted Village

Santa's Enchanted Village

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Santa's Magic Kingdom

Santa's Magic Kingdom

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
King Dinosaur

King Dinosaur

1955
×
½
Read the review Edit this entry  
05
X Marks the Spot

X Marks the Spot

1944
×
Read the review Edit this entry  
05
Village of the Giants

Village of the Giants

1965
×
Read the review Edit this entry  
04
Quest of the Delta Knights

Quest of the Delta Knights

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Fortune Feimster: Sweet & Salty

Fortune Feimster: Sweet & Salty

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
Alias St. Nick

Alias St. Nick

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Spunky The Snowman

Spunky The Snowman

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Kids' Guide to the Internet

The Kids' Guide to the Internet

1997
×
Read the review Edit this entry  
01
Cops! Who Needs Them?

Cops! Who Needs Them?

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Jonah

Jonah

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Undead

The Undead

1957
×
Read the review Edit this entry  
28
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Phantom Planet

The Phantom Planet

1961
×
Read the review Edit this entry  
27
Behind The Scenes At The Supermarket

Behind The Scenes At The Supermarket

1958
×
Read the review Edit this entry  
26
Cry Wilderness

Cry Wilderness

1987
×
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Blood Beast

Night of the Blood Beast

1958
×
Read the review Edit this entry