Kurdt has logged 545 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Edit this entry  
19
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
Edit this entry  
17
The Enforcer

The Enforcer

1951
×
Edit this entry  
15
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
Edit this entry  
14
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
Edit this entry  
12
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Freaky

Freaky

2020
×
Edit this entry  
10
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Company

Bad Company

1972
×
Read the review Edit this entry  
08
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
Read the review Edit this entry  
08
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
Read the review Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
Edit this entry  
05
Scream 4

Scream 4

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love Letters

Love Letters

1983
×
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
White Room

White Room

1990
×
Read the review Edit this entry  
01
The Shooting

The Shooting

1966
×
Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Edit this entry  
30
Man of the West

Man of the West

1958
×
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Edit this entry  
28
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Comanche Station

Comanche Station

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
Edit this entry  
25
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
Edit this entry  
24
Something Useful

Something Useful

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Rawhide

Rawhide

1951
×
Read the review Edit this entry  
23
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
Edit this entry  
22
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
Edit this entry  
21
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
Edit this entry  
21
Shithouse

Shithouse

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
The Nest

The Nest

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Goon

Goon

2011
×
Edit this entry  
20
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Modern Times: The Way of All Flesh

Modern Times: The Way of All Flesh

1997
×
Edit this entry  
18
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
Read the review Edit this entry  
17
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
Read the review Edit this entry  
17
The Tin Star

The Tin Star

1957
×
Read the review Edit this entry  
16
Yellow Sky

Yellow Sky

1948
×
Read the review Edit this entry  
15
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Nemesis

Nemesis

1992
×
Read the review Edit this entry  
14
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
Edit this entry  
14
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry