Nicole has logged 49 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
(Tommy-Chat Just E-mailed Me.)

(Tommy-Chat Just E-mailed Me.)

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dead of Night

Dead of Night

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
She's Allergic to Cats

She's Allergic to Cats

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Fuller Life

A Fuller Life

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Shot Andy Warhol

I Shot Andy Warhol

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cowboy and the Frenchman

The Cowboy and the Frenchman

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Étoile

Étoile

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kiss Kiss Fingerbang

Kiss Kiss Fingerbang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Blame Society

I Blame Society

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Whiskey Fist

Whiskey Fist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Demon City Shinjuku

Demon City Shinjuku

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightmare

Nightmare

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Video Nasties: Draconian Days

Video Nasties: Draconian Days

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
White God

White God

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Blood Spattered Bride

The Blood Spattered Bride

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hypnotist

The Hypnotist

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spree

Spree

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry