Sort by

Kevin Royal has logged 239 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Salting the Battlefield

Salting the Battlefield

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Turks & Caicos

Turks & Caicos

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Page Eight

Page Eight

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Contamination

Contamination

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Raincheck

The Big Raincheck

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hangar 18

Hangar 18

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parole, Inc.

Parole, Inc.

1948
×
Read the review Edit this entry  
28
I Shot Andy Warhol

I Shot Andy Warhol

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stormy Weather

Stormy Weather

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cage of Evil

Cage of Evil

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cage of Evil

Cage of Evil

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Illegal

Illegal

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Illegal

Illegal

1955
×
Read prior review Edit this entry  
15
High Society

High Society

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beggars of Life

Beggars of Life

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Absentia

In Absentia

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Comb

The Comb

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Quay

Quay

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Golden Salamander

Golden Salamander

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The October Man

The October Man

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Squirm

Squirm

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry