Kosta has logged 28 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hair

Hair

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The River

The River

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry