• They

    They

    ★★

    It’s a pretty silly affair throughout and not in an intentional sort of way. Great leading performance though.

  • The Backrooms

    The Backrooms

    ★★★★½

    Delivers everything I want out of a horror short. Highly recommended and genuinely creepy.

  • Superman

    Superman

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Did he seriously punch electricity with his fists? ⚡️

  • Super

    Super

    ★★★

    It’s like a slightly better version of Kick Ass. Still got it’s share of problems though. Elliot Page steals the show as usual.

  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    ★★½

    I don’t know how someone can manage to miscast so many actors and actresses in their roles this badly. My jaw literally dropped when they said who Jill Valentine was, who was the casting director on this? Were they just fucking with the director and us? Did they take Trump’s little “we do a little trolling” and view it as a way to conduct their job? There’s no way they thought these were accurate to the games let alone the…

  • Species III

    Species III

    🥱 I’m sorry but this cheap looking crap is kinda boring.

  • The 355

    The 355

    ★★½

    It’s entertaining I suppose but not much more than that. I don’t know how to explain it but it lacks a certain “oomph” even though all the ingredients are there.

  • The Defiant Ones

    The Defiant Ones

    ★★★★½

    Truly an amazing movie. RIP Sidney Poitier.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

    Pretty solid and entertaining ride. Not spectacular but yet another solid entry into the marvel canon.

  • Whiteout

    Whiteout

    ★★

    I had a bit of a chilly reception to this mediocrity. Least Kate Beckinsale is pretty decent I suppose. Not a good thing when the viewer is smarter than the movie.

  • The King's Man

    The King's Man

    ★★

    That may be the worst mid-credits scene I’ve ever seen. Holy fuck that is just atrocious on so many levels.
    Movie ain’t great either but hot damn that mid credits scene is so bad I’d advise leaving the theater before it arrives. Not gonna say what it is but it’s kinda baffling

  • I Kill Giants

    I Kill Giants

    ★★★

    The stuff that doesn’t involve the “fantasy” is really the only part of the movie I liked. Like I couldn’t help but tune out cause the fantasy/otherworld stuff was just kinda bland and boring. The ending is both quite emotional and well done and the performances are good, that’s what gets this movie over the line to just being “okay”.