KingCobain has logged 31 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
You Get Me

You Get Me

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max

Mad Max

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry