• Cruella

    ★★★

  • Soul

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Chorão: Marginal Alado

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Guava Island

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★★

  • The Girl in the Spider's Web

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Stupid Young Heart

    ★★★

  • A Star Is Born

    ½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Nightshifter

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Climax

    ★★½

  • Duck Butter

    ★★★

  • I Am Not an Easy Man

    ★★★

  • Ghostland

    ★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★★

  • Happy Death Day

    ★★★★

  • Gerald's Game

    ★★★★

  • Revenge

    ★★★★½

  • Disobedience

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • Toc Toc

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • The Shape of Water

  • Loving Vincent

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • Skins

    ★★

  • Saving Banksy

    ★★★★

  • T2 Trainspotting

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • To the Bone

    ★★★

  • A Ghost Story

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Split

    ★★½

  • Bridget Jones's Baby

  • David Lynch: The Art Life

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • The Silence of the Sky

    ★★★★

  • He Even Has Your Eyes

    ★★★★

  • Suicide Squad

    ★★

  • The Neon Demon

    ★★★★

  • My Life as a Zucchini

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Raw

    ★★★★

  • Betting on Zero

    ★★½

  • Hush

    ★★★

  • The Space in Between: Marina Abramović and Brazil

    ★★★★

  • Deadpool

    ★★★★

  • The Love Witch

    ★★★★½

  • The Danish Girl

    ★★★½

  • Room

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • Inside Out

  • The True Cost

    ★★★★★