"clem" has logged 52 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Incredible Theft of Celine's Beloved

The Incredible Theft of Celine's Beloved

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Between the Shadows

Between the Shadows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Part Deux

Part Deux

2007
×
Edit this entry  
23
Walking Stories

Walking Stories

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Here

Here

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nutcracker

Nutcracker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Casque

Casque

2012
×
Edit this entry  
21
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
West Beirut

West Beirut

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heaven Sent

Heaven Sent

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unforgettable Memory of a Friend

Unforgettable Memory of a Friend

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Translators

The Translators

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Edit this entry  
09
Wasp Network

Wasp Network

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Après

Après

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry