Killian has logged 47 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★½
Edit this entry  
24
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Noah

Noah

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Jesus Rolls

The Jesus Rolls

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry