2021

kho kho’s year to date

Highest rated films

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Inland Empire

    ★★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • Opening Night

    ★★★★★

  • Mon Oncle

    ★★★★★

  • Orpheus

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 45 Films watched
  • 5.6 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Opening Night

Jan 9

Most Watched

House

3 times

Mon Oncle

twice

Juliet of the Spirits

twice

Yojimbo

twice

Last Film

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Jul 18

Genres, countries & languages

Drama
34 films
Comedy
15 films
Thriller
13 films
Horror
8 films
Fantasy
8 films
Crime
6 films
Romance
5 films
Mystery
5 films
War
2 films
Action
2 films
USA
17 films
France
13 films
Japan
8 films
Italy
8 films
Germany
4 films
UK
3 films
Hong Kong
2 films
Argentina
1 film
Mexico
1 film
English
26 films
Japanese
9 films
German
8 films
French
7 films
Italian
6 films
Spanish
6 films
Cantonese
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 83

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

kho’s most liked review

House

House

★★★★★

i LOVE this movie. instant favorite. it was like it was made for me. which is great because now that i've found it i can try to watch it 100 more times before my house gets any ideas

More reviews

kho’s most liked list

Bend It Like Beckham
Gia
Girl, Interrupted

gf movies

movies to watch with gf

More lists

Highs and lows

Highest Average

Persona
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Godfather: Part III
Average weighted rating:

3.4

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Das Triadische Ballett
Average weighted rating:

4.1

Films kho watched in 2021

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Blue Velvet
  • Mon Oncle
  • 10 Cloverfield Lane
  • Jackie Brown
  • Persona
  • Happy Together
  • Inland Empire
  • Juliet of the Spirits
  • Bo Burnham: Inside
  • The Lighthouse
  • House
  • Saint Maud
  • PlayTime
  • Juliet of the Spirits
  • Throne of Blood
  • Sanjuro
  • Yojimbo
  • House
  • The Handmaiden
  • House
  • The Holy Mountain
  • M
  • Shiva Baby
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • Das Triadische Ballett
  • L'Eclisse
  • Chungking Express
  • Lost Highway
  • Metropolis
  • Yojimbo
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Framing Britney Spears
  • Taste of Cherry
  • Paris, Texas
  • The Godfather: Part III
  • Jojo Rabbit
  • Network
  • La Strada
  • Good Will Hunting
  • Mon Oncle
  • Mean Streets
  • Orpheus
  • Mulholland Drive
  • Opening Night

World map

Highly rated films kho is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Great Indian Kitchen
  • The Suicide Squad
  • The Green Knight
  • Luca

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more