2019

kho kho’s year in review

Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★★

  • Billy Elliot

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Vice

    ★★★★

  • The Bling Ring

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 17 Films watched
  • 1.4 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

The Bling Ring

Jan 2

Last Film

Parasite

Oct 18

Genres, countries & languages

Drama
15 films
Comedy
6 films
Thriller
4 films
Crime
3 films
Romance
3 films
Sci Fi
3 films
Music
2 films
Adventure
2 films
Mystery
2 films
Horror
1 film
USA
12 films
France
4 films
Germany
2 films
Switzerland
2 films
UK
2 films
Canada
1 film
Czechia
1 film
English
17 films
French
4 films
German
2 films
Italian
2 films
Russian
1 film
Chinese
1 film
Swedish
1 film
Japanese
1 film
Korean
1 film
Kurdish
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 31

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

kho’s most liked review

Vice

Vice

★★★★

dick cheney did 9/11 and it was a failed assassination attempt on george w bush

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Below Her Mouth
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Below Her Mouth
Average weighted rating:

2.1

Films kho watched in 2019

  • Parasite
  • Personal Shopper
  • Thelma & Louise
  • Clouds of Sils Maria
  • Short Term 12
  • Billy Elliot
  • The Spectacular Now
  • Below Her Mouth
  • Inception
  • Vice
  • A Star Is Born
  • Black Swan
  • Arrival
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Z for Zachariah
  • The Royal Tenenbaums
  • The Bling Ring

World map

Highly rated films kho is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • Sound of Metal
  • John Denver Trending
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more