Highest rated films

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★½

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★

  • Searching

    ★★★

  • Mortal Engines

    ★★★

  • Support the Girls

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • Darkest Hour

    ★★★★

  • Wonder

    ★★★★

  • Harakiri

    ★★★★

  • Bad Genius

    ★★★★

  • Only the Brave

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★½

  • The Greatest Showman

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 57 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Happy Death Day

Jan 3

Last Film

Support the Girls

Dec 11

Genres, countries & languages

Drama
29 films
Comedy
18 films
Action
16 films
Thriller
13 films
Adventure
13 films
Sci Fi
8 films
Crime
8 films
Mystery
8 films
Fantasy
7 films
History
6 films
USA
50 films
UK
10 films
Canada
4 films
France
3 films
Mexico
2 films
Spain
2 films
Japan
1 film
Australia
1 film
English
55 films
Spanish
9 films
Russian
4 films
Japanese
2 films
Portuguese
2 films
German
1 film
Hungarian
1 film
Somali
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 55 Added 20

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

‮خآلد الشرآري ،‬’s most liked review

The Greatest Showman

The Greatest Showman

★★★½

الفَن النبيل هو ذلك الذي يجعل الأخرين سُعداء

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Geostorm
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Step Sisters
Average weighted rating:

2.4

Films ‮خآلد الشرآري ،‬ watched in 2018

  • Support the Girls
  • Game Night
  • The Mercy
  • You Were Never Really Here
  • Winchester
  • The 15:17 to Paris
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • Brief Encounter
  • The Equalizer 2
  • Pitch Perfect 3
  • Incredibles 2
  • The Post
  • Mortal Engines
  • Searching
  • Tomb Raider
  • Midnight Sun
  • Champions
  • Tully
  • Ocean's Eight
  • Rampage
  • Maze Runner: The Death Cure
  • Deadpool 2
  • The Greatest Showman
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Insidious: The Last Key
  • Paddington 2
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Disaster Artist
  • Red Sparrow
  • Justice League
  • I, Tonya
  • Thor: Ragnarok
  • The Square
  • Game Over, Man!
  • Lady Bird
  • The Shape of Water
  • Darkest Hour
  • The Florida Project
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Coco
  • Wonder
  • Wonder Wheel
  • Murder on the Orient Express
  • The Founder
  • Only the Brave
  • The Cloverfield Paradox
  • Rear Window
  • Harakiri
  • Breakfast at Tiffany's
  • Last Flag Flying
  • Step Sisters
  • Thank You for Your Service
  • Bad Genius
  • Jigsaw
  • Blade Runner 2049
  • Geostorm
  • Happy Death Day

World map

Highly rated films ‮خآلد الشرآري ،‬ is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • An Elephant Sitting Still
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more