• Afro Samurai

    Afro Samurai

    ★★★½

    This don’t get talked about enough for me.

  • The Lovely Bones

    The Lovely Bones

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The rating for this doesn’t even matter I need to vent. I knew I couldn’t trust that CROOKED man. I knew his spirit was dark. The p00lice was nasty too they literally didn’t even try? How you look for a “missing” girl for 2 scenes in a movie. They legit missed the EVIDENCE that was right in front of them and it was the same bracelet in the picture they were using FOR their SEARCH? like it’s pitiful to me.…

  • A Cure for Wellness

    A Cure for Wellness

    ★★

    He literally couldn’t catch a break the whole movie…

  • Luca

    Luca

    ★★★★½

    I was obsessed actually??? And I laughed which I couldn’t believe??? this might be my favorite animation after Soul and Coco Idk. I recommend. The kids weren’t lying about it being adorable. as they shouldn’t.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★½

    I like it. They definitely set the movie up for another film!!!! Millicent Simmonds Is a future Oscar winner I fear.

  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl
  • Concrete Cowboy

    Concrete Cowboy

    ★★★★

    Caleb just reminded everybody why he’s one of the only good things to come from Netflix. Love that kid.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

    ..............much better!

  • Minari

    Minari

    ★★★★★

    Absolutely incredible. I can’t get enough of this cast! Everything about it resonated with me. Excited to see what award season has to offer for it.

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    this is literally pixar’s best work.......

  • God's Own Country

    God's Own Country

    ★★★★

    loved this film. Great acting all around!

  • Tenet

    Tenet

    ★★★½

    I’m writing this currently at 4:42 in the morning and John David Washington is on my mind HEAVY. The whole cast is just too fine I can’t focus on typing a review I’m just thinking of them individually. I loved this film. Acting was great. The chemistry between Robert Pattinson and John David was too cute. Elizabeth gives a striking and short performance. I loved almost all her lines. I was confused at the beginning but it all ties up in the end. The concept was super cool overall!