Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Terror Live

The Terror Live

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Talvar

Talvar

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jersey

Jersey

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mandingo

Mandingo

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aranmanai 3

Aranmanai 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor

Doctor

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Jai Bhim

Jai Bhim

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Annaatthe

Annaatthe

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry