Sort by

Patrick has logged 46 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Henpecked Duck

The Henpecked Duck

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The A-Tom-inable Snowman

The A-Tom-inable Snowman

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Filet Meow

Filet Meow

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hearts in Atlantis

Hearts in Atlantis

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Buddies Thicker Than Water

Buddies Thicker Than Water

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swing You Sinners!

Swing You Sinners!

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Missing 411

Missing 411

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rememory

Rememory

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stage Door Cartoon

Stage Door Cartoon

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Show Biz Bugs

Show Biz Bugs

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Day at the Zoo

A Day at the Zoo

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Emperor

Emperor

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mighty Joe Young

Mighty Joe Young

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kiss Me Cat

Kiss Me Cat

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
Inferno

Inferno

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Darth by Darthwest

Darth by Darthwest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Splice

Splice

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bodied

Bodied

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry