Sort by

Patrick has logged 707 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twenty Minutes of Love

Twenty Minutes of Love

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tess

Tess

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Forky Asks a Question: What Is a Leader?

Forky Asks a Question: What Is a Leader?

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shanty Where Santy Claus Lives

The Shanty Where Santy Claus Lives

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Is There a Doctor in the Mouse?

Is There a Doctor in the Mouse?

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Gold Diggers of '49

Gold Diggers of '49

1935
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
I Haven't Got a Hat

I Haven't Got a Hat

1935
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Forky Asks a Question: What Is a Friend?

Forky Asks a Question: What Is a Friend?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moonwalker

Moonwalker

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Bear for Punishment

A Bear for Punishment

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dover Boys at Pimento University

The Dover Boys at Pimento University

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrambled Aches

Scrambled Aches

1957
×
Read the review Edit this entry  
22
Gee Whiz-z-z-z-z-z-z

Gee Whiz-z-z-z-z-z-z

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guided Muscle

Guided Muscle

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Going! Going! Gosh!

Going! Going! Gosh!

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Stop! Look! and Hasten!

Stop! Look! and Hasten!

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Christmas That Almost Wasn't

The Christmas That Almost Wasn't

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alice the Jail Bird

Alice the Jail Bird

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alice in the Jungle

Alice in the Jungle

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alice the Whaler

Alice the Whaler

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas Fairy Tale

Christmas Fairy Tale

1961
×
Read the review Edit this entry  
14
Santa Claus Story

Santa Claus Story

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Merry Christmas

Merry Christmas

1950
×
★★
Read the review Edit this entry