Kenji has logged 41 entries for films during May 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Impolex

Impolex

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manuscripts Don't Burn

Manuscripts Don't Burn

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bastards

Bastards

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grigris

Grigris

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Closed Curtain

Closed Curtain

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blind Detective

Blind Detective

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shield of Straw

Shield of Straw

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Borgman

Borgman

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Bends

Bends

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Jimmy P.

Jimmy P.

2013
×
★★
Edit this entry  
17
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Past

The Past

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heli

Heli

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Story of Qiu Ju

The Story of Qiu Ju

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bumming in Beijing: The Last Dreamers

Bumming in Beijing: The Last Dreamers

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Sun of Satan

Under the Sun of Satan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
Read the review Edit this entry  
06
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cannibal Ferox

Cannibal Ferox

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Disorder

Disorder

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry