Kenji has logged 329 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
What Price Hollywood?

What Price Hollywood?

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Comes But Once a Year

Christmas Comes But Once a Year

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Violent Men

The Violent Men

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Chapman Report

The Chapman Report

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ladies of Leisure

Ladies of Leisure

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ladies They Talk About

Ladies They Talk About

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Night Across the Street

Night Across the Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tricked: The Documentary

Tricked: The Documentary

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Used to Be Darker

I Used to Be Darker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
You Ain't Seen Nothin' Yet

You Ain't Seen Nothin' Yet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Accident

Accident

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wrong Cops

Wrong Cops

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chet Baker: Let's Get Lost

Chet Baker: Let's Get Lost

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tim's Vermeer

Tim's Vermeer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bettie Page Reveals All

Bettie Page Reveals All

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sidewalk Stories

Sidewalk Stories

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I... Dreaming

I... Dreaming

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kindering

Kindering

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Stars Are Beautiful

The Stars Are Beautiful

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Curtains

Curtains

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Armstrong Lie

The Armstrong Lie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry