Highest rated films

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Braveheart

    ★★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★★

  • Mirai

    ★★★★★

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • Clue

    ★★★★½

  • Tokyo Godfathers

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • The Wild Bunch

    ★★★★½

  • High Noon

    ★★★★½

  • The Verdict

    ★★★★½

  • The Quick and the Dead

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 61 Films watched
  • 5.1 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Highlander

Jan 1

Most Watched

Speed Racer

twice

Last Film

The Red Turtle

Jul 19

Genres, countries & languages

Drama
31 films
Action
23 films
Comedy
18 films
Adventure
15 films
Thriller
13 films
Crime
10 films
Sci Fi
9 films
Family
8 films
Fantasy
7 films
Animation
7 films
USA
40 films
Japan
9 films
Australia
7 films
Hong Kong
6 films
UK
6 films
China
4 films
France
3 films
Germany
2 films
India
2 films
Belgium
1 film
English
48 films
Japanese
9 films
French
7 films
Cantonese
7 films
Italian
4 films
German
4 films
Chinese
4 films
Spanish
4 films
Latin
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Keith’s most liked review

Paper Moon

★★★★★

Watched this for the first time on the Criterion Channel over the weekend, and I can already tell this is a movie I'm going to return to several times over my life. Perhaps a couple times this year. It's a masterpiece, and incredibly fun to watch.

More reviews

Keith’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Artemis Fowl
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Kuroko's Basketball the Movie: Last Game
Average weighted rating:

3.4

Films Keith watched in 2020

  • The Red Turtle
  • Tokyo Godfathers
  • Perfect Blue
  • Hamilton
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • The Abyss
  • Artemis Fowl
  • Daughters of the Dust
  • Be Water
  • The Paper
  • The Quick and the Dead
  • Scarface
  • Shanghai Triad
  • Speed Racer
  • Brief Encounter
  • The Tale of Zatoichi
  • Speed Racer
  • The Best Little Whorehouse in Texas
  • Mirai
  • Pather Panchali
  • California Split
  • Raise the Red Lantern
  • Braveheart
  • Spaceship Earth
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • Sonic the Hedgehog
  • Trolls World Tour
  • Bad Education
  • Paper Moon
  • The Hidden Fortress
  • The Invisible Man
  • Bloodshot
  • Blue Chips
  • A Chinese Ghost Story
  • A Moment of Romance
  • The Wild Bunch
  • Kuroko's Basketball the Movie: Last Game
  • Onward
  • Wheels on Meals
  • High Noon
  • The Last of Sheila
  • The Game
  • 12 Angry Men
  • The Verdict
  • Clue
  • Waiting for Guffman
  • Best in Show
  • Fallen Angels
  • Chungking Express
  • Local Hero
  • The Greatest Showman
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Two Popes
  • Rocketman
  • Bad Boys for Life
  • 1917
  • Highlander

World map

Highly rated films Keith is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?

Highly rated with Keith’s friends Patron

  • The Thing
  • Jaws
  • Stop Making Sense
  • Parasite
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Brood
  • Zombie Flesh Eaters
  • David Byrne's American Utopia
  • Uncut Gems
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Minari
  • First Cow
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Sound of Metal
  • Hamilton
  • Little Women
  • Inception
  • The Lighthouse
  • Home Alone
  • Soul
  • Lovers Rock
  • Contagion
  • 1917
  • The Invisible Man
  • Kajillionaire
  • Bad Education
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • His House
  • Shirley
  • Da 5 Bloods
  • The Assistant
  • Palm Springs
  • Friday the 13th
  • Possessor
  • Relic
  • The Godfather: Part III
  • Emma.
  • Dark Waters
  • Doctor Sleep
  • The Way Back
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Mank
  • Color Out of Space
  • Tenet
  • Onward
  • Host
  • The Vast of Night
  • Underwater
  • On the Rocks
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Bad Boys for Life
  • The King of Staten Island
  • The Trial of the Chicago 7
  • Greyhound
  • Bill & Ted Face the Music
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Old Guard
  • Freaky
  • The Hunt
  • Happiest Season

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more