Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★½

  • Long Shot

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Minding the Gap

    ★★★★★

  • Being There

    ★★★★★

  • The Commitments

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★½

  • Network

    ★★★★½

  • A Silent Voice

    ★★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 131 Films watched
  • 10.9 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Jan 13

Last Film

Les Misérables

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
71 films
Comedy
47 films
Thriller
28 films
Action
20 films
Horror
20 films
Adventure
19 films
Sci Fi
17 films
Fantasy
17 films
Crime
17 films
Romance
16 films
USA
97 films
UK
17 films
France
13 films
China
11 films
Canada
9 films
Japan
9 films
Germany
4 films
Italy
3 films
New Zealand
3 films
South Korea
3 films
English
112 films
Spanish
19 films
French
17 films
Japanese
14 films
Italian
11 films
German
9 films
Russian
8 films
Chinese
7 films
Latin
4 films
Swedish
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 82

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Keith’s most liked review

The Lion King

Before the screening the guy in front of me told his friend “Danny Glover’s son plays the lion king” and I spent the whole movie thinking about that.

More reviews

Keith’s most liked list

300 Movies That Helped Shape Me

The 300 movies that I think had the biggest direct positive impact on me as a person, on my taste, and on the movies I've helped make.

I'll probably keep adjusting it as I remember ones that I missed, and knock off some others.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Jacqueline Argentine
Average weighted rating:

3.1

Films Keith watched in 2019

  • Les Misérables
  • Pain and Glory
  • Honey Boy
  • Midsommar
  • Little Women
  • Uncut Gems
  • The Commitments
  • Wild Rose
  • I Lost My Body
  • Brittany Runs a Marathon
  • Late Night
  • Missing Link
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Cats
  • The Black Hole
  • Being There
  • The Warriors
  • Avengers: Endgame
  • The Irishman
  • Addams Family Values
  • Frozen II
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Ford v Ferrari
  • Knives Out
  • Midway
  • Bombshell
  • Weathering with You
  • Dolemite Is My Name
  • Gemini Man
  • Jojo Rabbit
  • Legend
  • White Nights
  • Abominable
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Parasite
  • Judy
  • Lucy in the Sky
  • Port Authority
  • The Wedding Year
  • Hustlers
  • Millennium Actress
  • Harriet
  • Swing Time
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Ready or Not
  • Good Boys
  • The Matrix
  • Tigers Are Not Afraid
  • Blinded by the Light
  • American Factory
  • Bring the Soul: The Movie
  • Drumline
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Serpico
  • Midnight Run
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Lion King
  • Stuber
  • Dog Day Afternoon
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Child's Play
  • One Cut of the Dead
  • Aladdin
  • Big Night
  • Booksmart
  • The Farewell
  • Always Be My Maybe
  • Wall Street
  • Minding the Gap
  • The Kid Who Would Be King
  • The Grapes of Wrath
  • Rim of the World
  • The Cutting Edge
  • Wild Hearts Can't Be Broken
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Fast Color
  • Shadow
  • Her Smell
  • Paris, Texas
  • The Secret of Kells
  • Moon
  • A Silent Voice
  • Jacqueline Argentine
  • Wings of Desire
  • Suicide Club
  • The Housemaid
  • Contempt
  • Paris Is Burning
  • High Flying Bird
  • The Duellists
  • Pickpocket
  • Journey to Italy
  • The Searchers
  • Rounders
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Beetlejuice
  • The Frighteners
  • Free Solo
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Borg vs McEnroe
  • Alien
  • I Know What You Did Last Summer
  • Captain Marvel
  • Ju-on: The Grudge
  • Persona
  • Bird Box
  • Paths of Glory
  • The Insult
  • Velvet Buzzsaw
  • A Matter of Life and Death
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Mortal Engines
  • Ash Is Purest White
  • The Art of Self-Defense
  • Long Shot
  • The Beach Bum
  • Body at Brighton Rock
  • Us
  • In the Mood for Love
  • Happy Death Day 2U
  • Network
  • If Beale Street Could Talk
  • Truth or Dare
  • Happy Death Day
  • The Vast of Night
  • Luce
  • Corporate Animals
  • Little Monsters
  • Possession
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

World map

Highly rated films Keith is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal
  • Bacurau

Highly rated with Keith’s friends Patron

  • Parasite
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Irishman
  • Uncut Gems
  • The Favourite
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Little Women
  • Roma
  • Apollo 11
  • Marriage Story
  • Knives Out
  • Free Solo
  • Ad Astra
  • John Wick
  • John Wick: Chapter 2
  • The Last Black Man in San Francisco
  • High Flying Bird
  • Avengers: Endgame
  • Unbreakable
  • The Farewell
  • Tigers Are Not Afraid
  • Toy Story 4
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Midsommar
  • Ford v Ferrari
  • Anima
  • Under the Silver Lake
  • The Beach Bum
  • The Lighthouse
  • Us
  • Booksmart
  • Dolemite Is My Name
  • Star Wars: The Force Awakens
  • 1917
  • Color Out of Space
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • High Life
  • The Art of Self-Defense
  • Hustlers
  • The Report
  • Avengers: Infinity War
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Doctor Sleep
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Rocketman
  • Happy Death Day
  • Ready or Not
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Shazam!
  • Spider-Man: Far from Home
  • Aquaman
  • Jojo Rabbit
  • Alita: Battle Angel
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • The Kid Who Would Be King
  • Long Shot
  • Scary Stories to Tell in the Dark

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more