Highest rated films

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Bumblebee

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★½

  • Journey to the West: Conquering the Demons

    ★★★★½

  • Thief

    ★★★★

  • Starman

    ★★★★

  • Police Story 3: Super Cop

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 15 Films watched
  • 1.2 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Venom

Dec 23

Last Film

Police Story 3: Super Cop

Dec 31

Genres, countries & languages

Action
9 films
Thriller
6 films
Drama
5 films
Adventure
4 films
Sci Fi
4 films
Crime
4 films
Comedy
2 films
Fantasy
2 films
Mystery
1 film
Romance
1 film
USA
13 films
China
3 films
Australia
1 film
Canada
1 film
Hong Kong
1 film
English
14 films
Malay
2 films
Russian
2 films
Chinese
2 films
Spanish
1 film
Cantonese
1 film
Thai
1 film
German
1 film
Hungarian
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 270

Watchlist

Stars

Crew & studios

Keith’s most liked review

Die Hard

★★★★★

Michael Kamen didn’t put all those jingle bells in the score just to have heathens on Twitter claim that DIE HARD isn’t a Christmas movie.

More reviews

Keith’s most liked list

Movies I Produced

Any and all movies that I have some sort of producer credit on.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Die Hard
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Venom
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

John Wick
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Journey to the West: Conquering the Demons
Average weighted rating:

3.4

Films Keith watched in 2018

  • Police Story 3: Super Cop
  • Starman
  • John Wick
  • Creed II
  • Eighth Grade
  • First Man
  • Journey to the West: Conquering the Demons
  • The Mule
  • Thief
  • Die Hard
  • Bad Times at the El Royale
  • Ready Player One
  • Bumblebee
  • Aquaman
  • Venom

World map

Highly rated films Keith is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Capernaum
  • Burning
  • Hereditary

Highly rated with Keith’s friends Patron

  • Halloween
  • Die Hard
  • Lady Bird
  • Burning
  • Phantom Thread
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Dunkirk
  • Thor: Ragnarok
  • I, Tonya
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Paddington 2
  • First Reformed
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Roma
  • Blindspotting
  • You Were Never Really Here
  • The Florida Project
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Hereditary
  • First Man
  • BlacKkKlansman
  • Annihilation
  • Mandy
  • Leave No Trace
  • Black Panther
  • The Favourite
  • Eighth Grade
  • The Director and the Jedi
  • Suspiria
  • The Death of Stalin
  • Creed II
  • If Beale Street Could Talk
  • Madeline's Madeline
  • Sorry to Bother You
  • Support the Girls
  • Widows
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Night Comes for Us
  • Searching
  • A Star Is Born
  • Game Night
  • Incredibles 2
  • Revenge
  • Halloween
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Three Identical Strangers
  • Isle of Dogs
  • Crazy Rich Asians
  • The Post
  • Call Me by Your Name
  • Avengers: Infinity War
  • A Quiet Place
  • Blockers
  • Unsane
  • Hearts Beat Loud
  • Upgrade
  • Tully
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Mary Poppins Returns
  • Aquaman

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more