Highest rated films

  • Lemonade

    ★★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★½

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★★

  • The Conjuring 2

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★★

  • Purple Rain

    ★★★★★

  • Hooper

    ★★★★★

  • Star Trek

    ★★★★½

  • Raising Arizona

    ★★★★½

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • The World's End

    ★★★★

  • Lethal Weapon

    ★★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★

  • Crimson Tide

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 71 Films watched
  • 5.9 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

The Godfather

Jan 1

Last Film

Raising Arizona

Aug 21

Genres, countries & languages

Action
27 films
Comedy
23 films
Drama
20 films
Adventure
20 films
Thriller
16 films
Sci Fi
12 films
Fantasy
11 films
Crime
10 films
Documentary
8 films
Family
7 films
USA
61 films
UK
10 films
Australia
4 films
China
4 films
Canada
3 films
Germany
3 films
France
2 films
Ireland
2 films
Japan
2 films
Spain
2 films
English
69 films
French
5 films
German
3 films
Italian
3 films
Norwegian
2 films
Russian
2 films
Latin
1 film
Romanian
1 film
Serbian
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Keith’s most liked review

Who Framed Roger Rabbit

★★★★★

A miracle of a movie. First time I've rewatched after making movies, and it's even more jawdroppingly impressive knowing how impossible it must have seemed to make this movie.

More reviews

Keith’s most liked list

Underappeciated Movies

On Twitter, I asked my followers to suggest their favorite movies that have gone underappreciated by the masses and the critics. These are the answers I got.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Nine Lives
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Kareem: Minority of One
Average weighted rating:

3.5

Films Keith watched in 2016

  • Raising Arizona
  • Florence Foster Jenkins
  • Pete's Dragon
  • Nine Lives
  • Lights Out
  • Jason Bourne
  • Blair Witch
  • Star Trek Beyond
  • Ghostbusters
  • Star Trek
  • The BFG
  • Purple Rain
  • Our Kind of Traitor
  • The Shallows
  • Independence Day: Resurgence
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Conjuring 2
  • I Hate Christian Laettner
  • Warcraft
  • Hail, Caesar!
  • Pitch Perfect 2
  • Burnt
  • Eddie the Eagle
  • X-Men: Apocalypse
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Halloween
  • Bad Boys
  • Once Brothers
  • No Crossover: The Trial of Allen Iverson
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • The Nice Guys
  • Keanu
  • Lemonade
  • Captain America: Civil War
  • The Ticket
  • The Last Boy Scout
  • Lethal Weapon
  • Hot Fuzz
  • Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay
  • Best of Enemies
  • Crimson Tide
  • Sing Street
  • The Hallow
  • The Jungle Book
  • A Conspiracy of Faith
  • The World's End
  • In the Heart of the Sea
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • The Holy Mountain
  • Pillow Talk
  • Assault on Precinct 13
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Mean Streets
  • Iverson
  • Akira
  • Everybody Wants Some!!
  • Midnight Special
  • The Overnight
  • Zootopia
  • Hooper
  • 10 Cloverfield Lane
  • Die Hard
  • Gods of Egypt
  • Kareem: Minority of One
  • Kung Fu Panda 3
  • The 5th Wave
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • The Revenant
  • Mad Max: Fury Road
  • Edge of Tomorrow
  • The Godfather

World map

Highly rated films Keith is yet to see

  • The Odyssey
  • Aquarius
  • My Life as a Zucchini
  • Sense8: A Christmas Special
  • Dou kyu sei – Classmates
  • Manchester by the Sea
  • Bad Black
  • Nise: The Heart of Madness

Highly rated with Keith’s friends Patron

  • Creed
  • The Handmaiden
  • The Hateful Eight
  • Spotlight
  • The Invitation
  • Moonlight
  • Hunt for the Wilderpeople
  • La La Land
  • Green Room
  • The Nice Guys
  • Arrival
  • Weiner
  • Manchester by the Sea
  • Kubo and the Two Strings
  • Hail, Caesar!
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Sing Street
  • The Witch
  • Hell or High Water
  • The Big Short
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Lobster
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Captain America: Civil War
  • Zootopia
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Doctor Strange
  • Finding Dory
  • Midnight Special
  • The Shallows
  • Everybody Wants Some!!
  • Star Trek Beyond
  • Keanu
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Sully
  • The Jungle Book
  • Don't Breathe
  • The Neon Demon
  • Deadpool
  • Ghostbusters
  • X-Men: Apocalypse
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Suicide Squad

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more