Highest rated films

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★★★

  • Enchanted

    ★★★★★

  • Knocked Up

    ★★★★★

  • Eastern Promises

    ★★★★★

  • Once

    ★★★★★

  • Michael Clayton

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • 300

    ★★★★★

  • L.A. Confidential

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • Run Lola Run

    ★★★★★

  • Billy Elliot

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 146 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Billy Elliot

Jan 1

Most Watched

Ratatouille

twice

Once

twice

Last Film

Planet of the Apes

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
80 films
Comedy
50 films
Thriller
44 films
Romance
32 films
Action
26 films
Crime
26 films
Adventure
17 films
Fantasy
15 films
Horror
13 films
Mystery
12 films
USA
120 films
UK
22 films
France
8 films
Germany
7 films
Australia
5 films
Canada
5 films
Hong Kong
3 films
Spain
3 films
Japan
2 films
Mexico
2 films
English
139 films
French
18 films
Spanish
9 films
German
9 films
Italian
4 films
Japanese
4 films
Russian
4 films
Czech
3 films
Polish
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

I Know Who Killed Me
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

No Country for Old Men
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Naked World: America Undercover

Films Keith watched in 2007

  • Planet of the Apes
  • Ratatouille
  • Sunset Boulevard
  • Singles
  • The Hoax
  • if....
  • Guncrazy
  • The Golden Compass
  • The Jungle Book
  • The Big Lebowski
  • Run Lola Run
  • Kicking and Screaming
  • Crimes and Misdemeanors
  • The Purple Rose of Cairo
  • Talk to Me
  • TMNT
  • All That Jazz
  • The Defiant Ones
  • Extras: The Extra Special Series Finale
  • L.A. Story
  • The Thing
  • The Manchurian Candidate
  • Transformers
  • Frat House
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • I Am Legend
  • Mad Max 2
  • Live Free or Die Hard
  • Smokin' Aces
  • No Country for Old Men
  • Enchanted
  • Beowulf
  • Holly
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Chariots of Fire
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • I Know Who Killed Me
  • Blades of Glory
  • Gracie
  • 30 Days of Night
  • Airplane!
  • Mister Roberts
  • 3:10 to Yuma
  • Eastern Promises
  • Shoot 'Em Up
  • Reservation Road
  • Georgia Rule
  • Atonement
  • Pride
  • Joshua
  • Michael Clayton
  • Stardust
  • Hairspray
  • Blow Up
  • Superbad
  • Next
  • Factory Girl
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Parenthood
  • The Producers
  • Enter the Dragon
  • The History Boys
  • The Lives of Others
  • Evil
  • Hollywoodland
  • Once
  • Fast Times at Ridgemont High
  • The French Connection
  • Slither
  • Monster-in-Law
  • Glengarry Glen Ross
  • The Mosquito Coast
  • Ratatouille
  • The Untouchables
  • Police Academy 2: Their First Assignment
  • A Mighty Heart
  • Snow Angels
  • Little Children
  • Revenge of the Nerds
  • Once
  • Naked World: America Undercover
  • Waitress
  • Knocked Up
  • Bury My Heart at Wounded Knee
  • Amélie
  • John Tucker Must Die
  • L.A. Confidential
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • 28 Weeks Later
  • Spider-Man 3
  • White Palace
  • Rise: Blood Hunter
  • Romancing the Stone
  • Road House
  • Dirty Dancing
  • Fracture
  • Vacancy
  • How Stella Got Her Groove Back
  • Witness
  • Candy
  • My Summer of Love
  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
  • Disturbia
  • Cigarette Burns
  • Joe Versus the Volcano
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Overboard
  • Death Proof
  • Planet Terror
  • The TV Set
  • Superstar
  • Reign Over Me
  • The Lookout
  • Ran
  • Life Is Beautiful
  • When Harry Met Sally...
  • Tombstone
  • The Man with Two Brains
  • The Prestige
  • Year of the Dog
  • American Gigolo
  • Body Double
  • 300
  • Zodiac
  • The Covenant
  • Black Snake Moan
  • Major League
  • Sarah Silverman: Jesus Is Magic
  • Irreversible
  • Letters from Iwo Jima
  • Longford
  • Jesus Camp
  • The Good Shepherd
  • Mulholland Drive
  • Straw Dogs
  • Curse of the Golden Flower
  • Stomp the Yard
  • Pan's Labyrinth
  • Alpha Dog
  • Children of Men
  • Dreamgirls
  • Six Degrees of Separation
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Notes on a Scandal
  • Passenger 57
  • Billy Elliot

World map

Highly rated films Keith is yet to see

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Persepolis
  • Estômago: A Gastronomic Story
  • Secret Sunshine
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Basic Sanitation, The Movie
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Elite Squad

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more