Highest rated films

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★★

  • Apocalypto

    ★★★★★

  • Fearless

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★★

  • The Host

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • American History X

    ★★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • Dark City

    ★★★★★

  • Mississippi Burning

    ★★★★★

  • Tsotsi

    ★★★★★

  • The Matador

    ★★★★★

  • Evil

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • The Descent

    ★★★★

  • Barbarella

    ★★★★

  • Road House

    ★★★★

  • Shogun Assassin

    ★★★★

  • District B13

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 101 Films watched
  • 8.4 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Munich

Jan 1

Last Film

American History X

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
49 films
Thriller
34 films
Comedy
32 films
Action
26 films
Crime
19 films
Horror
15 films
Romance
15 films
Adventure
15 films
Mystery
10 films
Sci Fi
9 films
USA
86 films
UK
12 films
Germany
11 films
France
10 films
Australia
6 films
Canada
5 films
Japan
3 films
Italy
2 films
China
2 films
Czechia
2 films
English
96 films
French
13 films
Spanish
12 films
German
8 films
Japanese
5 films
Chinese
4 films
Russian
3 films
Cantonese
3 films
Italian
3 films
Czech
2 films

Breakdown

2006 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

BloodRayne
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Ring of Fire: The Emile Griffith Story
Average weighted rating:

3.4

Films Keith watched in 2006

  • American History X
  • Dark City
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Ring of Fire: The Emile Griffith Story
  • The Pursuit of Happyness
  • Apocalypto
  • Cry Wolf
  • The Matrix
  • In the Company of Men
  • Road House
  • The Fountain
  • Déjà Vu
  • Unrest
  • Happy Feet
  • Casino Royale
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Volver
  • Feast
  • The Dukes of Hazzard
  • Mississippi Burning
  • Marie Antoinette
  • The Departed
  • Enron: The Smartest Guys in the Room
  • GoodFellas
  • Fearless
  • The Last Kiss
  • The Black Dahlia
  • White Palms
  • Breaking and Entering
  • Black Sheep
  • The Host
  • Crank
  • Mini's First Time
  • Click
  • Art School Confidential
  • Friends with Money
  • Dave Chappelle's Block Party
  • Aquamarine
  • Hoodwinked!
  • BloodRayne
  • Wolf Creek
  • Idlewild
  • Invincible
  • Accepted
  • Snakes on a Plane
  • The Illusionist
  • Step Up
  • The Descent
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Miami Vice
  • Clerks II
  • Monster House
  • Lady in the Water
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Evil
  • Superman Returns
  • The Devil Wears Prada
  • The Lake House
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Nacho Libre
  • The Omen
  • The Break-Up
  • The Legend of Zorro
  • Stay
  • Barbarella
  • X-Men: The Last Stand
  • The Da Vinci Code
  • Goal! The Dream Begins
  • Poseidon
  • Mission: Impossible III
  • Rumor Has It...
  • Picnic at Hanging Rock
  • An American in Paris
  • The Philadelphia Story
  • It Happened One Night
  • Akeelah and the Bee
  • Stick It
  • United 93
  • American Dreamz
  • Take the Lead
  • Basic Instinct 2
  • Brick
  • ATL
  • Inside Man
  • Thank You for Smoking
  • The Hills Have Eyes
  • V for Vendetta
  • 16 Blocks
  • Jeepers Creepers
  • The Shining
  • Tsotsi
  • District B13
  • When a Stranger Calls
  • The Matador
  • Caché
  • Shogun Assassin
  • Jaws
  • Glory Road
  • Hostel
  • Match Point
  • Munich

World map

Highly rated films Keith is yet to see

  • Colossal Youth
  • Azur & Asmar: The Princes' Quest
  • Love for Sale
  • Memories of Matsuko
  • Syndromes and a Century
  • The Fall
  • This Is England
  • Tekkonkinkreet

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more